Młodzież stanęła do pojedynku na słowa - turniej debat w ZSP w Somoninie

poniedziałek, 13 listopada 2017 r., 14:44
fot. MD-Z

Umiejętności retoryczne, poprawność językowa, przygotowanie własnej argumentacji i umiejętność reagowania na argumenty strony przeciwnej - m.in. takie elementy wystąpień młodzieży oceniano podczas I Turnieju Debat Oksfordzkich, który w czwartek odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie. Młodzież dyskutowała na tematy związane m.in. z wolontariatem, wykluczeniem społecznym.

Debata oksfordzka to forma dyskusji, w której dwie strony( zespoły propozycji i opozycji) wymieniają się poglądami na temat określonej tezy, prezentując dwa przeciwne do siebie stanowiska. Do rywalizacji w I Powiatowym Turnieju Debat Oksfordzkich w Somoninie przystąpiło osiem szkół - ZSP w Przodkowie, I LO w Kartuzach, ZSZiO w Kartuzach, ZSZiO w Żukowie, Szkoła Podstawowa w Goręczynie, Szkoła Podstawowa w Kiełpinie, Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach oraz ZSP w Somoninie.

Tezy debaty oscylowały wokół kwestii wykluczenia społecznego. Ustalili je kilka tygodni wcześniej pracownicy instytucji pomocy społecznej. Młodzież podjęła się dyskusji i wymiany poglądów na tematy trudne. Tezy, które postawiono to m.in. "Pogoń za pieniądzem niszczy więzi rodzinne" czy "Wolontariat jest przykrywką wielu afer korupcyjnych".

- Uczniowie znali pięć zagadnień, które będą poruszane na debacie, nie wiedzieli natomiast, który z tematów wylosują i czy będą bronić tezy czy próbować ją obalić. Debaty rozwijają umiejętność konwersacji i logicznego myślenia, co jest bardzo trudną i potrzebną sztuką w dzisiejszych czasach - podkreśla Agnieszka Głodowska, szkolny doradca zawodowy w ZSP w Somoninie i koordynator projektu.

Każda ze szkół miała możliwość uczestnictwa w warsztatach z prowadzenia debat, które prowadziła Agnieszka Głodowska. Drużyny składały się z sześciu osób - czterech mówców oraz Marszałka i Sekretarza. Debaty oceniało jury złożone z opiekunów drużyn. Żaden z nich nie mógł jednak oceniać swoich podopiecznych. Nad całością przebiegu czuwała Loża Ekspertów w składzie Ewa Srock - kierownik Centrum Integracji Społecznej w Ostrzycach oraz Aleksandra Zaworska - kierownik Centrum Integracji Społecznej w Garczu.

Ocenie podlegały takie elementy jak: przygotowanie do tematu, umiejętności retoryczne, argumentowanie i reagowanie na argumenty przeciwników.

Pierwsze miejsce w turnieju zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie. Drużynę tworzyli: Klaudia Kassner, Marta Dera, Sandra Drążkowska, Jan Stromski, Damian Richert oraz Grzegorz Treder. Na drugim miejscu uplasował się zespół Szkoły Podstawowej w Kiełpinie w składzie: Dominika Jelińska, Klaudia Wrońska, Klaudia Smyczyńska, Jakub Klinkosz, Oskar Lewna i Tomasz Kukszyński. Trzecie miejsce zdobyło I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach w składzie: Julia Koszałka, Zofia Kobiela, Aleksandra Kreft, Benedykt Bela, Mateusz Rychert oraz Przemysław Klasa.

W turnieju przyznano też nagrody indywidualne. Najlepszym marszałkiem został Aleksander Lisowski z katolickiej szkoły podstawowej w Kartuzach, najlepszym sekretarzem - Paulina Czapiewska z ZSZiO w Żukowie, natomiast najlepszym mówcą - Benedykt Bela z I LO w Kartuzach.

Turniej wzbogacono o dodatkowe atrakcje. Uczestnicy, którzy nie dostali się do półfinału pracowali nad przewodnikiem poruszania się po regionalnym i europejskim rynku pracy. Przygotowywali go współpracując z uczniami ZSP w Somoninie, którzy w tym roku odbyli praktyki zagraniczne w ramach projektu "Kreatywny absolwent na rynku pracy". Konkurs był również okazją promocji realizowanych przez szkołę projektów unijnych. Przed rundą finałową gość specjalny - Jakub Kraffka, przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach wygłosił wykład o przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

Wydarzenie było organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Profilaktyki Zdrowia, a współfinansowane przez powiat kartuski.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.