Żukowscy gimnazjaliści laureatami konkursu Pamięć Nieustająca

poniedziałek, 13 listopada 2017 r., 16:54
fot. nadesłane

Żukowska młodzież już po raz trzeci brała udział w gali Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Artystycznego Pamięć Nieustająca, która odbyła się 5 listopada br. w Warszawie. To już piąta edycja tego konkursu. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w auli Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Laur finalisty uzyskało 17 żukowskich uczniów.

Podczas gali uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Tytuł laureata uzyskały: Aneta Bundt i Oliwia Formela za oryginalną koncepcję przedstawienia wiedzy historycznej jako gry planszowej zatytułowanej "Symbole Narodowe".

Laur finalisty i wyróżnienie otrzymali: Karolina Damps za interesującą prezentację i interpretację Godła, Julia Kaczmarek, Dominika Riegel, Kinga Ziemann za "Arcydzieło na drewnie66 Pułk Kaszubski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego", Gabriela Kuster i Weronika Florek za "66 Pułk Kaszubski a Józef Piłsudski", Monika Riegel za pracę o Józefie Piłsudskim, Sandra Pyszka i Aleksandra Wilgocka za pracę "66 Pułk Kaszubski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego", Agata Halman i Maksymilian Kobiela za "Symbole narodowe", Marzena Krapkowska i Roksana Chorążkiewicz za grę edukacyjną - O granice. 66 Pułk Kaszubski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Monika Marschk za album o 66 Pułku Kaszubskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Martyna Płotka za redukcję środków, elegancję i ciekawe ujęcie wiedzy historycznej.

Opiekunem merytorycznym uczniów była nauczycielka historii Anita Mądra, która również została nagrodzona, a Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie wraz z trzema innymi placówkami znalazła się w gronie laureatów.

Druga część gali, czyli wręczenie nagród odbyło się w auli Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Joanna Pogórska, prezes Stowarzyszenia Ostoja przy Wiśle (organizator konkursu), pogratulowała wszystkim nagrodzonym, których prace zostały wybrane spośród 1000 nadesłanych z całej Polski.
Konkurs objęty był honorowym patronatem MEN, a także Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, IPN i innych instytucji naukowych, samorządowych, prasy i telewizji. Skierowany był do uczniów klas gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

- Dużym przeżyciem dla uczennic był udział w składaniu wiązanek przy grobie Nieznanego Żołnierza w asyście wojskowej na Placu Piłsudskiego. Udział w tego typu konkursie pozwala na budowanie wśród młodzieży świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Ważne jest też to, że nie ma dokładnych wytycznych co do formy prac, daje to młodzieży dużą swobodę w działaniu, pozwala na kreatywność i własne spojrzenie na postacie historyczne - powiedziała Mirosława Żołna, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr w Żukowie.

- Niewątpliwie na długo w pamięci gimnazjalistek zostanie wizyta w Belwederze. Był to ostatni punkt gali V edycji konkursu. Z dużym zaciekawieniem wszyscy obejrzeli m. in. sale Pompejańską i Malinową. Nasz wyjazd był możliwy dzięki wsparciu organu prowadzącego, za co serdecznie dziękujemy - dodała nasza rozmówczyni.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.