Harcerze świętowali 90-lecie istnienia Hufca Kartuzy

wtorek, 14 listopada 2017 r., 13:01
fot. MD-Z

"(...)Ramię pręż, słabość krusz/ Ducha tęż, Ojczyźnie miłej służ/ Na jej zew, w bój czy trud/ Pójdzie rad harcerzy polskich ród/ Harcerzy polskich ród! Czynem bogaci, myślą skrzydlaci/ z płomiennych serc więc uczyńmy grot./ Naprzód wytrwale! Śmiało! Zuchwale!/ W podniebne szlaki skierujmy lot." - tak brzmi fragment hymnu harcerskiego, który w poniedziałkowy wieczór rozbrzmiał w kartuskiej bibliotece. Odbyła się tam wieczornica z okazji 90-lecia istnienia Hufca ZHP Kartuzy.

W poniedziałkowy wieczór w kartuskiej bibliotece ożyły wspomnienia, powróciły historie ze wspólnie przemierzonych szlaków i przeżytych razem przygód w harcerskiej braci. Odbyło się tam wyjątkowe spotkanie, w którym wzięli udział zarówno najmłodsi druhowie i druhny z Hufca Kartuzy, jak i ci, którzy działali w nim przed kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu laty. Wszystko za sprawą 90-lecia istnienia kartuskiego hufca. Były śpiewy, wspomnienia, podziękowania, a także wystawa zdjęć i kornik opisujących dziewięć dekad historii ZHP w Kartuzach.

Pierwszą działającą w Kartuzach drużyną harcerską była 72. Męska Drużyna Harcerska założona przez Aleksandra Arendta. Jej patronem był Tadeusz Kościuszko. Powstała w 1927 roku.

- Różne były koleje losy harcerzy przez ten czas. W okresie wojennym nie działali, harcerstwo zostało zawieszone. Potem liczba druhów i druhen urosła w tysiące. Po wojnie w powiecie kartuskim było ponad cztery tysiące. Obecnie jest nas 224, ale z tego, co obserwujemy jest coraz lepiej. Harcerstwo coś w sobie ma, te idee są potrzebne wszystkim, szczególnie młodym - podkreślała podharcmistrzyni Małgorzata Szadkowska, komendantka Hufca Kartuzy.

Na uroczystość przybyli m.in. Janina Kwiecień starosta kartuski, wiceburmistrz Kartuz Wojciech Jaworowski, Bernard Grucza wójt Sulęczyna, Edmund Kwidziński prezes powiatowy związku OSP i dyrektor biura zarządu wojewódzkiego ZOSP RP, a także dyrektorzy szkół, w których obecnie działają drużyny harcerskie. Gros przybyłych również dawniej należało do drużyn harcerskich.

- Jeżeli ktoś był kiedyś harcerzem to wie, że pozostaje to w sercu na całe życie, szczególnie jeśli ma się tak duży dorobek jak ma hufiec Kartuzy. Długo by szukać drugiego takiego powiatu, gdzie tyle się wydarzyło, gdzie historia 90-lecia jest tak bogata, a szczególnie te lata, gdy hufcem dowodził druh Zbyszek Sadtke. To legenda i historia kartuskiego harcerstwa - podkreślała Janina Kwiecień.

Jak przyznała, która również była członkinią ZHP, ostatni obóz harcerski poprowadziła w 1998 roku, tuż przed objęciem funkcji starosty.

- Nie do przecenienia jest wkład i rzetelna praca wszystkich druhów, którzy pracowali na rzecz harcerstwa, na rzecz dobrego wychowania młodzieży i niewzruszonego stania na straży harcerskich wartości. Harcerstwo jest drogą do kształtowania osobistej dojrzałości i społecznej odpowiedzialności, uczy braterstwa, zacieśniania więzi, pozwala na przeżycie prawdziwej przygody. Każda z tych cech staje się użyteczna w dorosłym życiu, sprawia, że podopieczni ZHP z dumą wspominają przynależność do hufca - podkreślała starosta.

Na ręce dowódców hufca posypały się podziękowania i gratulacje.

W imieniu burmistrza z życzeniami przybył jego zastępca Wojciech Jaworowski, który odczytał list od Mieczysława Gołuńskiego.

- Działalność Związku Harcerstwa Polskiego cieszy się niesłabnącym uznaniem, dlatego jako gospodarz gminy Kartuzy jestem szczególnie dumny, że od 90 lat tworzycie Państwo aktywne struktury związku w Kartuzach. Dzisiejszy dzień jest okazją, by podziękować za to, że nie szczędzicie swych sił dla kształtowania młodych charakterów w duchu miłości dla ojczyzny - dziękował burmistrz w liście instruktorom i drużynowym hufca.

Wojciech Jaworowski wręczył harcerzom kartuską flagę oraz zgłosił akces nowego członka do hufca - maskotki Bruna.

- Ja również jestem wieloletnia harcerką. Rozpoczęłam swoją przygodę w Somoninie, potem kontynuowałam ją w Żukowie, korzystając z wszystkiego, co niosło z sobą harcerstwo. To ono, wraz z moimi rodzicami, wykształciło mnie na taką osobę jaką jestem obecnie. Kiedy zostałam nauczycielem, dyrektorem marzyłam, by harcerstwo wróciło do naszej szkoły. Jestem bardzo wdzięczna druhnom Ewie i Anicie, które teraz bardzo aktywnie działają w Somoninie, wspieram je na tyle, na ile czas mi obecnie pozwala - mówiła Jolanta Bociańska, dyrektor SP w Somoninie.

Swoimi wspomnieniami podzielili się również Bernard Grucza oraz Edmund Kwidziński, a także inni członkowie. Wspomnienia ożyły nie tylko za sprawą historii, ale i zdjęć, których wystawa towarzyszyła wieczornicy. Znaczą ich część wykonał druh Zbigniew Sadtke.

Z okazji jubileuszu wydano też publikację pt. "Daty z dziejów Hufca ZHP Kartuzy", jej premierę zaplanowano na 8 grudnia br.

Do Hufca Kartuzy obecnie należą - drużyna harcerska z Koloni z drużynową Danutą Kobiela, "Szare Stegny" w SOSW Kartuzy z drużynową Marią Marzec, Pożarnicza Drużyna Harcerska z drużynową Kingą Kostecką, Drużyna Harcerska SR Żukowo z drużynową Joanną Lewandowską, TDH " Wanożniki" z drużynowym Arkadiuszem Ulenbergiem, Drużyna Harcerska "Leśni" z drużynową Ewą Jelińską, Drużyna Harcerska "Tajfuny" z drużynowym Witoldem Sildatkiem, gromada zuchowa "Ekoludki Kolonia" z drużynową Małgorzatą Szadkowską, gromada zuchowa "Słoneczna Gromada" z drużynową Gabrielą Klimecką, GZ "Leśne Skrzaty" z drużynową Julią Sikorą oraz GZ" Remusowe Słoneczka" z drużynową Zytą Bladowską- Herbasz.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.