Tak Święto Niepodległości uczciły dzieci i młodzież w szkołach w powiecie kartuskim

wtorek, 14 listopada 2017 r., 15:25
Obchody w SP w Wilanowie Obchody w SP w Wilanowie fot. nadesłane

Święto odzyskania niepodległości przez Polskę to w naszych kalendarzach dzień szczególny. Doskonale wiedzą o tym uczniowie ze szkół powiatu kartuskiego, którzy uczcili go w sposób wyjątkowy. Swoimi relacjami z obchodów podzielili się z nami szkoły z Wilanowa, Czeczewa, Mściszewic i SP nr 2 w Kartuzach.

Wilanowo

Z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Wilanowie ciekawy program artystyczny zaprezentowali uczniowie z z kółka teatralnego. Zaprezentowali m.in. spektakl z sondą uliczną, która ukazała wiedzę Polaków na temat święta obchodzonego 11 listopada. Celem przedstawienia było ukazanie tego, jak ważna jest świadomość narodowa i wiedza na temat najważniejszych wydarzeń związanych z naszym krajem, z jego historią. W obchody włączyły się przedszkolaki, które pod kierunkiem Krystyny Drafc przygotowały układ taneczny pokazujący historię Polski podzielonej przez zaborców. Program został wzbogacony pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chórku szkolnego pod kierunkiem Anny Zielińskiej. Uczniowie, by zademonstrować swój patriotyzm nosili przez cały dzień biało-czerwone kotyliony.

Czeczewo

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II uczczono 99- tą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości akademią pod hasłem "Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…". Uczniowie w części artystycznej zaprezentowali spektakl muzyczno-poetycki, którym chcieli wzbudzić w publiczności refleksję nad wolnością. Młodzież zaprezentowała swoje talenty w piosenkach: "Taki kraj", "Piechota", "Kocham wolność". Zaprezentowane tego dnia utwory poetyckie nawiązywały do wydarzeń z czasu zaborów i walki o niepodległość Polski. Całość dopełnił występ najmłodszych uczniów, którzy zaśpiewali piosenkę "Jesteśmy Polką i Polakiem". Scenariusz i akademię przygotowała nauczycielka historii Lucyna Reiter-Szczygieł we współpracy z Mirelą Kostuch oraz nauczycielkami nauczania wczesnoszkolnego.

Kartuzy

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się również w Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach. Na obchody przybyli m.in. przedstawiciele Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Koła bByłych Więźniów Obozu w Potulicach, przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych, przewodnicząca Rady Rodziców Natalia Gronda, była dyrektor szkoł Danuta Rek, ks. dziekan Piotr Krupiński. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas piątych pod kierunkiem Hanny Grzenkowskiej, Ewy Derbich oraz Anny Aftanas. Uczniowie w montażu słowno - muzycznym w bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawili losy Polski, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 2017.

Mściszewice

Apel w Szkole Podstawowej w Mściszewicach przybliżył zebranym ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne. Społeczność szkolna złożyła hołd wdzięczności tym, co ginęli za Ojczyznę. Podziękowała, że po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość, za wolność, za polską mowę w szkole, za to, że tylko z kart historii poznajemy dziś niewolę. Była to piękna lekcja historii dla dzieci i młodzieży szkolnej, którą przygotowała klasa VII i III szkoły podstawowej pod opieką wychowawców - Jadwigi Bulczak i i Barbary Paszylk. Uroczystość uświetnił chór szkolny pod opieką Edmunda Gala. Na uroczystości szczególnie wyróżniały się przedszkolaki, które dumnie prezentowały przygotowane przez siebie flagi państwowe.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.