W sobotę wspólne malowanie kartuskiego mnicha w Kartuzach

środa, 15 listopada 2017 r., 10:41
fot. nadesłane/Klub Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki w Kartuzach

Przy kolegiacie w Kartuzach pojawi się Monument Kartuskiego Mnicha. Klub Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki, inicjator stworzenia go, zaprasza wszystkich w sobotę na akcję wspólnego malowania rzeźby.

Monument mnicha mierzyć będzie 2,5 metra wysokości. Zaprojektował go i stworzył Krzysztof Ciupa. Niezwykła instalacja będzie będzie również plenerową czytelnią. Przy postaci mnicha pojawią się ławkorzeźby, które służyć będą przechowywaniu książek. Ale kartuski mnich będzie pełnił jeszcze jedną, bardzo istotną funkcję - ma przynosić szczęście mieszkańcom i turystom. Rzeźba posiada serce, czyli dzwon, w który, by zapewnić sobie pomyślność, uderzyć będzie trzeba trzykrotnie. Dodatkowo w szparę w monumencie mieszkańcy oraz turyści będą mogli wrzucić szczęśliwy grosik.

U stóp konstrukcji zostanie umieszczona granitowa płyta z napisem "Memento Mori", czyli "Pamiętaj o śmierci" - to maksyma, którą często powtarzali właśnie duchowni z zakonu Kartuzów.

Stworzenie Monumentu Mnicha Kartuskiego to pomysł Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki, działającego przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Projekt dofinansowano ze środków budżetu Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców.

Monument zostanie zaprezentowany w sobotę o godz. 14. Wówczas odbędzie się wspólna akcja malowania rzeźby. Członkowie klubu zapraszają do udziału w niej wszystkich mieszkańców miasta i nie tylko.

MD-Z
Info: Klub Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki w Kartuzach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.