5 błędów, które najczęściej popełniamy dbając o zęby

środa, 15 listopada 2017 r., 10:48
fot. nadesłane

Już od najmłodszych lat słyszymy, że jeśli chcemy mieć zdrowe zęby - musimy o nie dbać. Wydaje się to proste - przecież wystarczy szczoteczka i pasta! Okazuje się, że prawidłowe zatroszczenie się o swoje uzębienie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Jakie błędy najczęściej popełniamy, starając się zadbać o zdrowy i biały uśmiech?

Unikanie mycia zębów

Jeśli ty też uważasz, że jednorazowe nieumycie zębów nie jest szkodliwe - mylisz się! Uzębienie trzeba szczotkować co najmniej dwa razy każdego dnia. Po około czterech godzinach od ostatniego oczyszczania, na zębach pojawia się płytka nazębna - bakteryjny nalot, którego nieusuwanie prowadzi do próchnicy, powstawania kamienia nazębnego a nawet paradontozy. Dlatego jeśli chcesz mieć zdrowe zęby - nie pomijaj ich mycia.

Dobór niewłaściwej pasty bądź szczoteczki

Na sklepowych półkach znajdują się dziesiątki past i szczoteczek do zębów. Jak wybrać te właściwe? Przede wszystkim warto jest patrzeć na skład produktu myjącego - powinien on zawierać jak najmniej chemicznych dodatków oraz wskaźnik RDA na poziomie 30 - 100; w innym przypadku może ścierać szkliwo i uszkadzać dziąsła.

Szczoteczka do zębów powinna mieć natomiast małą główkę i miękkie bądź średnio twarde włosie. Musisz także pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki manualnej bądź główki szczoteczki elektrycznej - najrzadziej co trzy miesiące.

Brak nici dentystycznej i płynu do płukania, nieoczyszczanie języka

Aby mieć zdrowe zęby, trzeba oczyszczać przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną co najmniej raz dziennie. To w tych trudnodostępnych miejscach gromadzi się wiele płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych, których szczoteczka nie jest w stanie usunąć.

Wiele osób zapomina także o konieczności usuwania bakteryjnego nalotu z powierzchni języka. Jest to jednak kluczowe, jeśli chcesz ustrzec się przed próchnicą i nieświeżym oddechem.

Płyny do płukania jamy ustnej nie muszą być stosowane codziennie. Warto jednak co kilka dni przepłukać usta produktem z fluorem, hydroksyapatytem czy chlorheksydyną. Doskonale oczyszczą one miejsca, do których szczoteczka nie ma dobrego dostępu, takie jak tylne zęby.

Zbyt mocne szczotkowanie

Wiele osób sądzi, że jeśli mocniej wyszczotkuje zęby - lepiej usunie z nich zanieczyszczenia. To jednak błąd! Zbyt intensywne mycie uzębienia może prowadzić do trwałego zniszczenia szkliwa i podrażnienia dziąseł. Pomocna może okazać się szczoteczka elektryczna, która posiada wbudowany czujnik nacisku, zabezpieczający przed takimi sytuacjami. Warto zajrzeć na stronę szczoteczka-elektryczna.edu.pl i zapoznać się z recenzjami najpopularniejszych modeli szczoteczek.

Mycie zębów od razu po posiłku

Po jedzeniu nasze szkliwo jest podrażnione. Dlatego też jego natychmiastowe szczotkowanie może prowadzić do jego demineralizacji. Szczególnie ważne jest odczekanie co najmniej 30 minut po zjedzeniu cytrusów bądź wypiciu gazowanych napojów, ponieważ zawarte w nich kwasy mają szczególnie dużą zdolność do rozmiękczania szkliwa.

Pamiętaj, że nawet jeśli zastosujesz się do wymienionych zasad - to nadal nie wystarczy, by mieć zdrowe i białe zęby. Zadbaj o zbilansowaną i bogatą w wapń dietę oraz regularnie odwiedzaj stomatologa - a dzięki temu będziesz cieszyć się swoim uzębieniem przez dłużej.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.