Czy wyleczenie alkoholizmu jest możliwe?

czwartek, 16 listopada 2017 r., 10:00
fot. nadesłane

Alkoholizm nazywany jest chorobą XXI wieku. O statystyki nie jest łatwo, ponieważ nie każdy chce przyznać lub nawet przyjąć do świadomości, że cierpi na tę wstydliwą i bardzo destrukcyjną dolegliwość. Wiele osób decydujących się na terapię zadaje sobie jednak zasadnicze pytanie: czy wyleczenie alkoholizmu jest możliwe?

Na czym polega choroba chroniczna?

Alkoholizm zaliczany jest do chorób chronicznych. Dolegliwości przewlekłe charakteryzują się nawrotami, pomimo pozoru całkowitego wyleczenia. Ponadto tego typu choroby mają niepozorny początek, a objawy nasilają się stopniowo. To dolegliwości zwykle nieuleczalne, ponieważ dochodzi do zmian patologicznych. Jeśli więc zaliczymy alkoholizm do chorób chronicznych, odpowiedź na pytanie postawione we wstępie nasuwa się sama. Niestety wyleczenie alkoholizmu nie jest możliwe. Za to możliwe jest wartościowe życie w całkowitej abstynencji, dzięki terapii alkoholowej i uczestnictwie mitingach AA.

Na początek - terapia alkoholowa
Jeśli zostanie zdiagnozowany alkoholizm, kroki osoby uzależnionej powinny w pierwszej kolejności powędrować do dobrego ośrodka leczenia uzależnień. Wybierając tego typu placówkę warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze ważna jest lokalizacja. Alkoholizm jest dla wielu chorobą wstydliwą, warto więc, by tego typu placówka była położona w ustronnym miejscu. Nie bez znaczenia jest też komfort pacjenta. Niektóre ośrodki gwarantują bardzo wygodne pokoje, dobre posiłki i kameralną atmosferę. Gdy wszystko co ważne dla ciała zostanie zaspokojone, czas zadbać o ducha. Wybierajmy ośrodki o dobrej renomie, w których pracują wykwalifikowani specjaliści. Warto spytać o metodę według której prowadzona jest terapia alkoholowa, zainteresować się planem zajęć i ich skutecznością. Jednym z niewielu miejsc, spełniających te wszystkie warunki jest Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień WANT, zlokalizowany w Brodnicy Dolnej na Kaszubach. Placówka oferuje najwyższe standardy leczenia.

A co po terapii alkoholowej?
Gdy osoba uzależniona zakończy terapię w ośrodku, nawet pomimo całkowitej abstynencji i zrozumienia mechanizmów choroby, nie może czuć się całkowicie wyleczona. Mało tego - nie będzie mogła się tak czuć do końca życia. Alkoholizm może dać o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach: gdy niewinnie sięgniemy po "jednego", gdy nie będziemy umieli odmówić na wezwanie "Ze mną się bracie nie napijesz?!", wznosząc toast, czy w chwilach trudnych. Absolutną podstawą życia z tą chorobą chroniczną jest pełna abstynencja oraz duża dawka samodyscypliny. Warto cały czas uczestniczyć w spotkaniach grup Anonimowych Alkoholików. Takie mitingi odbywają się cyklicznie i pozwalają dzielić się doświadczeniami z innymi osobami, które są na różnych etapach uzależnienia. Kontakt z ludźmi pozwala pamiętać o destrukcyjnej roli alkoholu w życiu.

Czy jest jakaś nadzieja?
Czy to, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną oznacza ostateczny wyrok? Oczywiście, że nie. Przy samodyscyplinie i życiu w trzeźwości możemy prowadzić normalną egzystencję, bez odczuwania skutków choroby. To ogromna motywacja do podjęcia walki nad sobą, panowania nad słabościami i pokazania własnej wewnętrznej siły.

Dane Ośrodka Leczenia Uzależnień:
Brodnica Dolna 24c
Tel: 785-966-565
E-mail: wantterapia@gmail.com
www.osrodek-leczenia-uzaleznien.pl

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.