Skrzeszewo. Społecznikowska pasja zmieniła wizerunek sołectwa

czwartek, 16 listopada 2017 r., 21:56
fot. Longina Templin

Elżbieta Klinkosz od 14 lat zawiaduje skrzeszewskim sołectwem. Od początku przyświecało jej motto: zjednoczyć mieszkańców wsi. Jeżeli będą tworzyć jedną rodzinę, to uda im się wiele zdziałać na rzecz swojej miejscowości. Kieruje się też swoją życiową dewizą, że nie ona jest od chwalenia się, tylko od pracy, a ocenę zostawia mieszkańcom. Wraz z radą solecką wytyczyła konkretnie zadania do wykonania i konsekwentnie je realizują.

Dopóki jej dzieci chodziły do szkoły, pełniła funkcję przewodniczącej rady rodziców. Ledwo latorośle opuściły szkolne mury, kontynuowała społeczną pracę, ale tym razem w roli sołtysa Skrzeszewa.

- Priorytetem dla mnie była przebudowa skrzyżowania w centrum wsi. To było wyjątkowo niebezpieczne miejsce, biorąc pod uwagę, że w najbliższym sąsiedztwie mieści się szkoła. Skrzyżowanie drogi gminnej z powiatową sprawiło, że inwestycją "opiekowały się" obydwa samorządy. Dzisiaj mamy już na koncie pięć dróg utwardzonym płytami jumbo oraz trzy drogi asfaltowe - mówi Elżbieta Klinkosz.

W 2003 r. rada sołecka przygotowała Plan Rozwoju i Odnowy Wsi Skrzeszewo, a sześć lat później powstał Plan Odnowy Miejscowości Skrzeszewo. Wszystkie zapisane zadania zrealizowano, z wyjątkiem modernizacji budynku OSP.

Kolejną bolączką był brak wody. Dotyczyło to części mieszkańców Krowich Łąk. Po konsultacjach z gminnymi władzami i przy współpracy mieszkańców sołectwo przygotowało i sfinansowano dokumentację. Od tej pory w kranach nie brakuje tam wody.

Wieś może się też pochwalić posiadaniem sali gimnastycznej, bazy sportowo - rekreacyjnej, parkingu przy świetlicy wiejskiej i OSP, pięciu nowych wiat przystankowych i oświetlonych dróg. Ponadto zakupiono wyposażenie na plac zabaw oraz ocieplono budynek OSP i świetlicy wiejskiej. Oprócz miejscowej szkoły podstawowej od kilku lat działa Niepubliczne Parafialne Przedszkole im. Jana XXIII.

I tak małymi krokami sołectwo zmieniało się z roku na rok.

W 2005 r. z inicjatywy pani sołtys przy poparciu radu soleckiej i współpracy z KGW zorganizowano pierwszą w sołectwie wigilię, na którą zaproszono mieszkańców samotnych i seniorów. Tradycja trwa do dzisiaj. Od trzech lat odwiedzane są też osoby starsze, które ze względów zdrowotnych nie mogą dotrzeć do świetlicy wiejskiej, a dzięki sponsorom otrzymują one świąteczne upominki.

Organizowane są ponadto takie imprezy jak Dzień Matki, Dzień Dziecka, festyny, sobótki, wigilijne spotkania opłatkowe, mikołajki, spotkania seniorów oraz dożynki.

Rada solecka sponsorowała sztandar dla szkoły i dofinansowała sztandar OSP. Organizuje również pomoc dla mieszkańców w zdarzeniach losowych i życiowych tragediach i to nie tylko dla swojego sołectwa.

Pani sołtys mobilizuje mieszkańców do współpracy na różne sposoby. Jedną z takich okazji było zgłoszenie sołectwa do konkursu Piękna Wieś. Warto było, bo w 2009 r. na szczeblu gminnym i powiatowym Skrzeszewo zajęło I miejsce, a wojewódzkim uplasowało się na II miejscu.


- Myślę, że społecznikostwo mam w genach. To rodzice wpoili mi szacunek do drugiego człowieka i bezinteresowną pomoc. Praca społeczna, która mnie zawsze fascynowała, dodaje mi otuchy. Gdy coś zaczynam, zawsze mówię sobie - spróbuję, a może uda się coś dobrego zrobić dla bliźnich.

Podczas spotkania nasza rozmówczyni wielokrotnie podkreślała, że zmieniający się na lepsze wizerunek sołectwa to efekt wspólnej pracy zaangażowanych mieszkańców.

- To co w sołectwie udało się zrobić, to sukces nas wszystkich. Przecież wiadomo, że w pojedynkę niewiele się uda. Podziękowania należą się mieszkańcom, szkole, strażakom, władzom powiatu i gminy, proboszczowi parafii oraz KGW. To, że możemy się dogadać, jest siłą, której nikt nie jest w stanie się przeciwstawić - spuentowała sołtys Skrzeszewa.

Elżbieta Klinkosz otrzymała Order Serca Matkom Wsi w 2016 r. oraz odznakę honorową Zasłużony dla Rolnictwa w 2014 r.

Sołectwo liczy aktualnie 1340 mieszkańców. W ciągu 14 lat przybyło 318 osób.

W skład Rady Soleckiej w Skrzeszewie wchodzą: Zbigniew Wolf, Robert Cylka. Łukasz Słodzinka i Robert Bronk.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.