Gmina Somonino, Chmielno i Żukowo. Na wiosnę zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne

niedziela, 19 listopada 2017 r., 12:00
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne fot. internet/pixabay

Już na wiosnę przyszłego roku rozpoczną się prace związane z przebudową systemu oświetlenia na terenie gminy Somonino, Chmielno i Żukowo. Zainstalowane zostaną energooszczędne oprawy LED-owe, a ponadto powstanie nowoczesny system sterowania oświetleniem.

Projekt jest realizowany przy współpracy trzech gmin: Somonina, Chmielna, a także Żukowa. Liderem jest gmina Żukowo, która siódmego listopada bieżącego roku ogłosiła przetarg na roboty budowlane dotyczące tego zadania.

Do planów należy zmodernizowanie oświetlenia ulicznego w oparciu o energooszczędną technologię LED. Ponadto gminy planują stworzyć innowacyjny system zarządzania energią.

- Stare, wyeksploatowane, energochłonne oprawy sodowe zastąpione zostaną najnowocześniejszymi diodami typu LED - poinformował Zbigniew Richert, sekretarz gminy Somonino.

Planowane jest, że w gminie Somonino łącznie wymienione zostanie 88 sztuk dotychczasowych opraw oświetleniowych na nowoczesne oprawy w technologii LED. Tymczasem na terenie gminy Chmielno zmienione zostanie 70 sztuk, a w gminie Żukowo zostaną zamontowane 489 LED-owe punkty świetlne. Zmodernizowane zostaną tylko lampy, które są własnością gmin.

Nowe oświetlenie powstanie w większości sołectw gminy Żukowo, a dokładnie w miejscowościach takich jak: miasto Żukowo, Tuchom, Chwaszczyno, Nowy Tuchom, Miszewo, Miszewko, Banino, Borkowo, Pępowo, Małkowo, Żukowo wieś, Lniska, Niestępowo, Przyjaźń, Leźno.

W Chmielnie modernizacja oświetlenia obejmie głównie tereny parku i boiska przyszkolnego w tej miejscowości. Inwestycja dotyczy ponadto wymiany oświetlenia w Miechucinie. Oprócz tego nowe lampy LED-owe zostaną zamontowane na kilku ulicach Somonina, jak również w Koszowatce, Ostrzycach oraz we wsi Rąty.

- Cała wartość projektu to koszt 1.150.910, 42 zł, został on dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w kwocie 978.273 zł, co stanowi 85 proc. wydatków ogółem - poinformowała Sylwia Laskowska-Bobula, II Zastępca Burmistrza Gminy Żukowo.

Zgodnie z założeniem projekt zostanie zrealizowany do czerwca 2018 roku.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.