Kupujesz prezenty przez internet? Strzeż się oszustów

piątek, 17 listopada 2017 r., 14:19
fot. MD-Z

W okresie przedświątecznym, w listopadzie i grudniu, policjanci rokrocznie odnotowują zwiększoną liczbę oszustw internetowych. Zakupy przez internet pozwalają sporo zaoszczędzić na czasie, uniknąć kolejek i bieganiny po sklepach, stanowią też doskonałą okazję dla oszustów, którzy tylko czekają na łatwy zysk. Aby transakcje przebiegały bezpieczne wystarczy przestrzegać podstawowych zasad. Policjanci radzą, co zrobić, by nie dać się oszukać.

Mimo wielu akcji i spotkań profilaktycznych, rokrocznie w okresie przed świątecznym, w grudniu i listopadzie kartuska policja odnotowuje zwiększona liczbę oszustw internetowych. Często zdarza się tak, że pokrzywdzeni mimo wpłacenia kwoty na podane konto, opłaconego towaru nie otrzymują. Policjanci apelują o ostrożność i rozsądek przy dokonywaniu transakcji w sieci.

Oszuści wykorzystują nieuwagę, pośpiech i chęć posiadania zamówionej rzeczy jak najszybciej i jak najtaniej. Aby zabezpieczyć się przed przestępstwami w sieci, najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze.

- Kupując poprzez Internet bądź ostrożny, szczególnie gdy zobaczysz tzw. "super okazję". Sprawdź wiarygodność sprzedającego, przeczytaj opinie i oceny jego poprzedniej aukcji. Jeśli licytujesz w aukcji internetowej poczekaj do zakończenia aukcji. Nim przelejesz pieniądze sprzedawcy, sprawdź czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność. Sprawdź dokładnie, czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy zwłaszcza, gdy podany w niej jest numer konta, na który masz przelać należność. Warto zadzwonić na podany telefon w przypadku wątpliwości - przestrzega Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach.

Tylko ostrożne i rozsądne zachowanie podczas dokonywania transakcji zakupu w sieci pozwoli uniknąć od skutków tego rodzaju przestępstw. Policjanci jeszcze raz zwracają uwagę, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić sprzedającego i oferowany przez niego towar. Pamiętajmy, że oszuści działają w różny sposób i mają tylko jeden cel - uzyskać od swojej ofiary jak najwięcej pieniędzy.

MD-Z
Info: KPP Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.