ORW Szklana wzbogacił się o basen rehabilitacyjny

sobota, 18 listopada 2017 r., 11:53
fot. AL

Warunki do rehabilitacji i nauki dla podopiecznych Ośrodka Realidacyjno-Wychowawczego w Szklanej poprawiają się niemal z roku na rok. Przed dwoma laty byliśmy świadkami otwarcia nowego, przestronnego gmachu placówki. W piątek do dyspozycji wychowanków ośrodka oddano halę basenową. Tym samym ORW Szklana jest jedyną na Pomorzu tego typu placówką wyposażoną we własny basen rehabilitacyjny.

Ośrodek działa od 2000 roku, kiedy otwarto Samorządowe Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym. Jednak za właściwą datę jego uruchomienia należy uznać 2006 rok, kiedy to przedszkole przekształcono w Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy. Umożliwiło to starszym dzieciom realizowanie w nim obowiązku szkolnego. Wówczas miał on zaledwie 150 m2 powierzchni.

Od tego czasu ilość pomieszczeń do terapii nieustannie się powiększa. W 2009 roku ośrodek miał on już powierzchnię 400 m2. Pierwsze plany dalszej jego rozbudowy pojawiły się w 2011 roku, a w październiku 2015 roku dokonano uroczystego otwarcia po rozbudowie. Wtedy to ośrodek zyskał 2.000 m2 powierzchni, 12 nowych sal dydaktycznych, siedem gabinetów medycznych oraz szatnie. Podczas ubiegłorocznego jubileuszu 10-lecia działalności placówki zapowiadano budowę hali basenowej. Słowa dotrzymano. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w piątek.

- Dzisiaj kończymy bardzo ważny etap z życia tej placówki. Od 2012 roku, kiedy pojawiły się pierwsze, nieśmiałe koncepcje projektu nowego budynku, poprzez kilkuletnie poszukiwanie możliwości finansowania tak dużej inwestycji, poprzez oddanie do użytkowania głównej części budynku w 2015 roku, do chwili obecnej - oddania do użytku basenu rehabilitacyjnego dla naszych podopiecznych. Tym samym udało się stworzyć placówkę, która umożliwia szeroką, specjalistyczną, a co najważniejsze kompleksową pomoc dla naszych podopiecznych, a mamy ich obecnie ponad 160 - podkreślał Stefan Czaja, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Uśmiech Dziecka".

- Abyśmy jednak mogli dojść do tego momentu, potrzebowaliśmy środków w kwocie ponad 8 mln zł, z czego koszt realizacji samej części basenowej wyniósł około 1.700.000 zł. W kwocie 8 mln zł zawiera się dofinansowanie otrzymane ze środków PFRON w kwocie 2.470.000 zł, Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwicie 500.000 zł, pozostała kwota to wkład państwa Woźniak oraz grona darczyńców - dodawał.

Kompleks basenowy posiada powierzchnię 460 m kw. Do dyspozycji podopiecznych ORW Szklana pozostaje basen rehabilitacyjny o wymiarach 5x10 m z zapleczem sprzętowym.Dodatkowo w hali basenowej znajduje się także hydromasaż, wanna do rehabilitacji kończyn dolnych oraz przestrzeń do indywidualnej hydroterapii. Zaplecze obejmuje zaś szatnię, pomieszczenie ratownika oraz recepcję. Cały obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Chciałabym, aby ten basen był nie tylko miejscem edukacji, aby to miejsce, tak jak cała placówka, tętniła życiem. Żeby każde dziecko miało tam prawo do zabawy, możliwość wyzbycia się wszystkich swoich emocji, ale też by było miejscem spontaniczności. Chciałabym, abyśmy traktowali go jak nasze wodne królestwo. Wówczas na tej płaszczyźnie wszyscy uzyskamy te efekty, o które nam chodzi, a więc przede wszystkim wiarę we własne siły, wzrost samooceny. Dzięki temu będziemy sięgać po laury, nie tylko te sportowe, ale też w różnych dziedzinach życia - zaznaczała Julita Krzebietke, dyrektor ORW Szklana.

Moment przecięcia wstęgi i poświęcenia hali basenowej poprzedził wyjątkowy występ podopiecznych ośrodka.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.