Dzień Czystego Powietrza w Sierakowicach - dzieci edukowały dorosłych

środa, 22 listopada 2017 r., 15:23
fot. nadesłane

Przygotowali plakaty, transparenty i ruszyli z nimi na ulice Sierakowic. Wszystko po to, by uświadomić mieszkańcom, że zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. W ten sposób uczniowie klas czwartej i piątej z SP nr 1 w Sierakowicach uczcili Dzień Czystego Powietrza.

Dzień Czystego Powietrza ustanowiła w 2005 roku Fundacja Ekologiczna ARKA. Od tego czasu corocznie do wspólnych działań zaprasza m.in. szkoły do organizacji akcji promujących czyste powietrze.

- Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze. Polski obywatel z powodu zanieczyszczeń powietrza traci średnio około 9 miesięcy życia - alarmuje fundacja.

Jak informują, w Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma tzw. niska emisja czyli spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Na 90 proc. obszaru kraju stężenie PM10 (cząstka pyłu o średnicy 10 mikrometrów lub mniejszej) przekracza normy. Zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Środowiska, opublikowanym w 2013 roku, sześć polskich miast jest w europejskiej czołówce miast, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Polskę wyprzedza tylko Bułgaria.

- Dzieci mają szczególne prawo, by aktywnie obchodzić Dzień Czystego Powietrza. To one, ze względu na mały wzrost, najbardziej wdychają spaliny, a kobiety, które spodziewają się dziecka nie mogą uchronić rozwijającego się w nich życia przed niebezpiecznymi substancjami unoszącymi się w powietrzu - informuje fundacja.

Inicjatywę fundacji Arka postanowili wesprzeć uczniowie szkoły podstawowej nr 1 w Sierakowicach im. Floriana Ceynowy wraz z nauczycielką Jolantą Skierka. 14 listopada, w Dzień Czystego Powietrza, uczniowie klas IV a i V e oraz przedstawiciele innych klas wzięli czynny udział w akcji promującej czyste powietrze. Przygotowali plakaty, transparenty i wyruszyli ulicami Sierakowic, aby rozdawać mieszkańcom ulotki, które informowały o szkodliwości palenia śmieci w piecach.

Kolejna część akcji zostanie przeprowadzona w trakcie wywiadówek w grudniu. Uczniowie będą rozdawali ulotki rodzicom przychodzącym do szkoły oraz przeczytają listy, prośby do rodziców dotyczącego tego, by dbać o powietrze.

Oprac. MD-Z
Info: Jolanta Skierka

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.