Opony, a bezpieczne użytkowanie auta

czwartek, 23 listopada 2017 r., 09:11
fot. nadesłane

Na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem składa się bardzo dużo rzeczy. Przede wszystkim opanowanie i zachowanie kierowcy. Niemniej, również kwestie techniczne pojazdu, oraz ogumienie.

Niejednokrotnie mogliśmy usłyszeć, że przyczyną wypadku była wina zbyt zużytych opon. Nie trzeba tłumaczyć, że bieżnik z czasem się ściera, a tym samym opony robią się cieńsze, tracą na wartości i są bardzo niebezpieczne. Mogą szybko się przebić, ale także eksplodować w trakcie jazdy. Druga możliwość jest niebezpieczna i zagrażająca zdrowiu, oraz życiu osób znajdujących się w danym aucie, jak też innym uczestnikom ruchu drogowego. W związku z powyższym dbanie o to, by stan ogumienia był jak najlepszy jest wyłącznie dla naszego bezpieczeństwa. Nie warto ryzykować, gdyż bez wątpienia za dużo możemy stracić. Każdy kierowca nie powinien mieć problemu z oceną zużycia opon w swoim samochodzie. Dodatkowo posiada on wiedzę, kiedy zostały kupione, jak często użytkuje auto i na jakich trasach. Ważne jest także to czy posiadamy ogumienie sezonowe w dwóch kompletach czy może całoroczne w jednym komplecie. Wszystkie dane mają znaczenie, co do kwestii bezpieczeństwa naszych podróży samochodem.

Wydatek, który się opłaca

Nic nie jest warte więcej niż zdrowie i życie ludzkie, a zdając sobie sprawę z ilości śmiertelnych wypadków na drogach zawsze opłaca się być przezornym. Niektórzy zwlekają z wymianą opon z braku finansów. Warto zatem zapoznać się z opiniami innych kierowców, czyli gdzie najtaniej można nabyć dane ogumienie. W sieci jest wiele dyskusji na ten temat. Zapaleni właściciele aut, którzy w tym temacie są zaznajomieni bardzo dobrze polecają www.tanie-opony.pl, gdzie atrakcyjność cen i szereg innych walorów wskazuje na profesjonalizm sprzedawcy. Nie trzeba kupować tam, gdzie drogo. Każda branża na rynku posiada szeroką konkurencję, dlatego warto szukać nie gorszej jakości, ale wysokiej jakości za przystępną cenę. Trafiając do profesjonalistów zawsze można liczyć na doradztwo. Tym bardziej, że kierowcy, to nie zawsze mężczyźni. Choć nie jest to wcale regułą, jednakże najczęściej więcej pytań w sprawie opon mają zmotoryzowane kobiety.

Jakie kupić?

Choć do dyspozycji mamy trzy rodzaje opon, to wybór musi paść pomiędzy dwoma, a mianowicie całoroczne, bądź sezonowe. Rożnica jest taka, że całoroczne, to komplet, który użytkujemy cały rok, gdyż ich produkcja oparta jest na mieszance gumy dobrze preferującej warunki w wyższych i niższych temperaturach. Z kolei sezonowe, to dwa komplety na okres letni i zimowy, które znacznie się od siebie różnią, jeśli chodzi o mieszankę gum. Letnie wyróżniają się wysoką odpornością w kwestii nagrzewania się gumy, dlatego też absolutnie nie nadają się do użytkowania zimą, gdyż w niskich temperaturach zbyt mocno twardnieją, a co za tym idzie ślizgają się po powierzchni i tym samym stwarzają niebezpieczeństwo.

Warto także nadmienić, że podczas produkcji opon zimowych dodawana jest wyższa ilość krzemionki. Generalnie skład musi taki, aby opony idealnie sprawdzały się w zakresie temperatur od minus 25 do plus 20. Zasad produkcyjnych jest wiele, dlatego widzimy że różnice nie mogą być przypadkowe. Wszystko jest ściśle opracowane i tylko od nas zależy czy decydujemy się na zakup całorocznych czy sezonowych. Podpowiedzią może być to, iż do opon całorocznych szybciej możemy mieć zastrzeżenia w sensie zużycia. Wynika to tylko z faktu, że cały rok jeździmy na tych samych oponach bez wymiany na inne. Niemniej niektórzy twierdzą, że wszystko zależy od częstotliwości użytkowania auta, techniki jazdy, dbałości o pony w sensie konserwacji itp.

Jak widać zdania są podzielone. Istotne jest to, aby nie jeździć na zużytych oponach bez względu na to czy są one całoroczne czy sezonowe. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, natomiast wybór, to kwestia indywidualnych przekonań, zasobu portfela itp. Obecnie na polskich drogach spotykamy kierowców, którzy jeżdżą na jednych i drugich oponach. Ocena ich decyzji nie powinna mieć w ogóle miejsca, ponieważ obie możliwości są dobre o ile stan ogumienia nie pozostawia nic do życzenia.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.