Polip zatoki szczękowej - przyczyny, objawy i leczenie

czwartek, 23 listopada 2017 r., 09:13
fot. nadesłane

Ból głowy, przewlekły katar, niedrożność nosa… to nie muszą być objawy przeziębienia lub alergii. W niektórych przypadkach mogą wskazywać na polip zatoki szczękowej. Nowoczesna stomatologia pozwala jednak na zupełne wyleczenie tej choroby.

Czym jest polip w zatoce szczękowej i jakie są jego przyczyny?

Polip to zmiana chorobowa w obrębie zatoki szczękowej powstała na skutek rozwijającego się stanu zapalnego. Co jest przyczyną? Choć nie zawsze, powstawanie polipów może być powiązane z pobliskimi, martwymi zębami i niedokładnie wyleczonymi kanałami zębowymi. Wówczas rozwiązaniem tego problemu powinien zająć się stomatolog.

Jakie są objawy polipów zatok?
Choć u niektórych Pacjentów choroba ta może przebiegać bezobjawowo, do najczęstszych dolegliwości należą: długo utrzymujący się katar, kaszel, chroniczny ból głowy, problemy z oddychaniem, a nawet zaburzenia wzroku. Pomimo tego, że objawy te są typowe dla przeziębień lub alergii, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować.

Jak zdiagnozować polip zatoki szczękowej?
Jednym z najbardziej dokładnych narzędzi diagnostycznych w stomatologii jest obecnie tomograf komputerowy. Dzięki wysokiej precyzji, jest w stanie zobrazować wszelkie zachodzące zmiany.

Jak leczyć zatoki szczękowe?
Jeśli pomimo ponownego leczenia i wypełnienia kanałów zębowych, stan zapalny nadal się utrzymuje to znak, że problem jest poważniejszy. Po zlokalizowaniu i ocenieniu wielkości polipa, często możliwe jest jego całkowite usunięcie. Obecnie, dzięki zastosowaniu mikroskopów, możliwe jest dostanie się do źródła choroby poprzez mały otwór w zębodole. Następnie tkanki zatoki mogą zostać oczyszczone w taki sposób, że po zabiegu nie pozostanie żadna blizna. Oczywiście, podczas operacji, Pacjent zostaje miejscowo znieczulony. Na życzenie, istnieje również możliwość przeprowadzenie wszystkich procedur pod narkozą. Wycięty materiał podawany jest analizie histopatologicznej. Określa rodzaj zmiany oraz może wykluczyć obecność nowotworu.

Należy mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie kliniki jednak są w stanie przeprowadzić zabiegu w taki sposób. Usuwaniem polipów zatoki szczękowej za pomocą mikroskopu zajmuje się Klinika Doktora Borczyka w Katowicach. Tradycyjnymi metodami natomiast są: wykonanie dużego nacięcia od strony jamy ustnej oraz dostęp do zmiany chorobowej przez nos, za pomocą endoskopu.

Jeśli pojawia się podejrzenie powstania w zatoce szczękowej zmiany chorobowej w postaci polipa, warto postawić na nowoczesność. Tylko specjalistyczny sprzęt, wykwalifikowana kadra i nowoczesne podejście pozwala na przeprowadzenie całkowitego usunięcia polipa w sposób szybki i bezinwazyjny.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.