Ruszyła realizacja projektu "Czyste powietrze Gminy Somonino"

sobota, 25 listopada 2017 r., 10:00
fot. internet/pixabay

W gminie Somonino rozpoczęto przyjmowanie wniosków o wypłatę dotacji na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Planowo projekt pt. "Czyste powietrze Gminy Somonino" zostanie zakończony do końca listopada.

Do 28 kwietnia bieżącego roku, mieszkańcy gminy Somonino mogli składać wnioski o uzyskanie dotacji na wymianę pieca i kotła opalanego węglem lub koksem i zamienienie go na bardziej przyjazny środowisku. Do rozwiązań tych należą: kotły opalane gazem lub olejem opałowym, bądź źródła ciepła wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak: pompy ciepła, kotły opalane biomasą.

Kwota jaką można otrzymać w ramach tego projektu, na remont dotychczasowego ogrzewania, uzależniona jest od rodzaju nowego źródła ciepła. Za montaż kotła opalanego gazem, olejem opałowym, lub na biomasę w budynku jednorodzinnym można uzyskać do 5000 zł, natomiast w budynku wielorodzinnym do 12 500 zł. Dotacja na montaż pompy ciepła wynosi tymczasem 10 000 zł. Do kosztów kwalifikowanych zadania zaliczane są wydatki poniesione na zakup oraz montaż kotłów i pomp, a także wykonanie instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u.

Do konkursu mogły być zgłaszane tylko zadania polegające na modernizacji źródła ciepła w lokalach i budynkach mieszkalnych niewykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

- Do Urzędu Gminy Somonino wpłynęło 37 wniosków o przyznanie dotacji. Dla tych osób przyznana została 30-procentowa dopłata. Ostateczna liczba zmodernizowanych systemów grzewczych będzie znana 30 listopada 2017 roku, wówczas kończy się termin na składanie wniosków o wypłatę dotacji wraz z dokumentacją - dodał.

Całkowity koszt projektu wynosi 621.318 zł, kwota otrzymanej dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku to 149.410 zł (25 proc.), natomiast dotacja z budżetu gminy stanowi: 31.066 zł (5 proc.). Resztę kosztów pokrywają ostateczni beneficjenci projektu tj. mieszkańcy gminy - z własnych środków.

Dzięki realizacji tej inwestycji zredukowana zostanie emisja zanieczyszczeń, takich jak: pyły ogólne, SO2, NOx, CO, CO2, w efekcie nastąpi zmniejszenie smogu na terenie gminy.

Projekt jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pt. "Czyste powietrze Pomorza" (Edycja 2017).

- Gmina Somonino jest zainteresowana przystąpieniem do przyszłorocznego konkursu i podejmie się tego zadania w przypadku ogłoszenia konkursu "Czyste powietrze Pomorza" - edycja 2018 przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wszystkie przyszłoroczne warunki konkursu są na dzień dzisiejszy nieznane - poinformował sekretarz gminy Somonino.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.