Nielegalny połów na jeziorze Klasztornym. Interweniowała straż rybacka

poniedziałek, 27 listopada 2017 r., 16:20
fot. AL

Ktoś urządził sobie nielegalny połów na jeziorze Klasztornym Małym w Kartuzach. W poniedziałkowe popołudnie straż rybacka wyciągnęła z akwenu sieć, w której znajdowało się około 30 kg martwych ryb.

W poniedziałek wędkarz spinningując na Jeziorze Klasztornym Małym w Kartuzach zahaczył o sieć. Zawiadomił straż rybacką. Po przybyciu okazało się, że ktoś urządził sobie nielegalny połów ryb.

- Straty są spore. W sieci znajduje się około 30 kg krąpi, okoni i szczupaków. Ryba zgodnie z procedurami, zostanie przekazana gospodarzowi wody. Jeśli nie będzie się do niczego nadawać, poddana zostanie utylizacji - mówi Wojciech Gillmeister, Komendant Powiatowy Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Kartuskiego.

Sieć w wodzie mogła znajdować się już od kilku dni. Jak dodaje komendant kartuskiej straży rybackiej, ująć kłusownika na gorącym uczynku jest bardzo trudno.

- Z reguły kłusownik, widząc, że sieć została naruszona, nie chcąc ryzykować, pozostawia sieci i już nie wraca - wyjaśnia Wojciech Gillmeister.

Warto przypomnieć, że przed dwoma laty straż rybacka na jeziorze Mielonko w Kartuzach złapała kłusownika na gorącym uczynku. Wymagało to wielogodzinnej obserwacji, ale jak podkreśla straż, opłacało się.

Dodajmy również, że straż rybacka systematycznie monitoruje jeziora. Na bieżąco zdejmuje zastawiane sieci i żaki.

Za kłusownictwo Ustawa o rybactwie śródlądowym przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.