Poranek z poezją w Szkole Podstawowej nr 1 w Żukowie

poniedziałek, 27 listopada 2017 r., 21:44
fot. nadesłane

W czwartek w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie odbyło się międzypokoleniowe spotkanie miłośników poezji. Organizatorami uroczystości była żukowska podstawówka i Koło Gospodyń Wiejskich z Żukowa. Bohaterkami spotkania autorskiego były: Danuta Buszta, Elżbieta Hinc i Wanda Łydzińska, lokalne poetki.

Elżbietę Hinc, która ze względu na stan zdrowia nie mogła osobiście uczestniczyć w poranku, reprezentowała Teresa Byczkowska. Na Poranek z poezją przybyło wielu gości: radny Jerzy Formela, Natalia Langa, dyr. biblioteki samorządowej, Sabina Rogalska - Antosik, przew. Rady Rodziców, liczne grono członkiń KGW z Żukowa z wiceprzewodniczącą Alicją Treder na czele. W spotkaniu brała też udział dyr. szkoły Renata Stubińska - Nalewajek oraz jej zastępczyni Małgorzata Kurkowska.

Na widowni zasiedli uczniowie z klasy II a, IV f oraz VI c. Nad przebiegiem uroczystości czuwały polonistka Monika Czonstke oraz Iwona Sreberska, nauczycielka bibliotekarka. Całość koordynowała i prowadziła Marzena Górska.

Pomysł zorganizowania spotkania z poetkami narodził się z inicjatywy Alicji Treder i był kolejnym etapem projektu unijnego przygotowanego przez Kolo Gospodyń Wiejskich w Żukowie. Zaowocował współpracą szkoły z KGW z Żukowa. Nadrzędnym celem było przybliżenie młodemu pokoleniu lokalnych talentów poetyckich. Budowanie poczucia bliskości i więzi międzypokoleniowej. Uwrażliwianie na piękno języka polskiego i kaszubskiego.

Zaproszone poetki zaprezentowały po trzy własne utwory, tematycznie dopasowując repertuar do młodych słuchaczy. Opisywały w nich najbliższą okolicę, własne przemyślenia i uczucia, ważne wydarzenia i piękno przyrody. Obok pań, na scenie pojawili się również uczniowie - recytatorzy, którzy z sukcesami reprezentują szkołę w konkursach. Wśród recytujących byli: Liliana Komarnicka z klasy III a, Małgorzata Wolna z klasy IV f, Aleksandra Kutniewska z klasy V d oraz Kacper Trznadel z klasy VI c.

Na zakończenie szczególne podziękowania skierowano do zaproszonych poetek, organizatorów i pomysłodawców, a także gospodarzy. Młodzi widzowie i recytatorzy otrzymali słodkie upominki, a szkolna biblioteka wzbogaciła się o tomiki wierszy ze zbiorami wierszy autorstwa pań. Wszyscy goście wpisali się do kroniki szkolnej i wspólnie zasiedli do poczęstunku.

Uroczysty poranek z poezją, jak niewidoczny most, połączył pokolenia. Był prawdziwą ucztą duchową i wywarł niepowtarzalne wrażenie na wszystkich zebranych.

nadesłane/SP nr 1 w Żukowie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.