Kiedy rozpocznie się termomodernizacja szpitala?

środa, 29 listopada 2017 r., 14:59
fot. MD-Z

Wszystko wskazuje na to, że wygląd budynku Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach nie zmieni się tak szybko. Pojawiły się problemy z rozstrzygnięciem przetargu na tę inwestycję - w pierwszym nie zgłosiła się żadna firma, w kolejnym, którego nie rozstrzygnięto wartość ofert znacznie przekracza kwotę, jaką planowano przeznaczyć na realizację zadania.

Pod koniec lipca br. starosta Janina Kwiecień podpisała z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem umowę na dofinansowanie termomodernizacji budynków Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Początkowo zakładano, że inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Pojawiły się jednak problemy z przetargiem na tę inwestycję.

Do pierwszego nie zgłosiła się żadna firma. Otwarcie ofert drugiego przetargu, który ogłoszono 30 października, nastąpiło 20 listopada. Stanęły do niego dwie firmy - Elwoz, który zaproponował wykonanie inwestycji za kwotę 6.392.485,47 zł oraz firma Wroński za kwotę 6.627.000 zł. Obie ceny przekraczają sumę, jak planowano przeznaczyć na tę inwestycję (szacunkowa wartość to 5.107.953,37 zł, przy czym wydatki kwalifikowane - ponad 4,1 mln zł. Dofinansowanie obliczane na podstawie drugiej z kwot wynieść miało 85 proc., czyli ponad 3,5 mln zł).

- Najniższa cena zaproponowana przez oferenta przekracza o około 1,5 mln zł budżet tej inwestycji. Zarząd zadecydował, że w tym momencie nie będziemy rozstrzygać przetargu. Być może uda nam się pozyskać dodatkowe środki z rezerwy ZIT, czekamy na rozstrzygnięcie w tej sprawie. Wówczas przystąpimy do realizacji, jeśli nie - będziemy się zastanawiać się, co dalej - poinformowała Janina Kwiecień, starosta kartuski.

Przypomnijmy, że w ramach zadania termomodernizacją objęte mają zostać trzy budynki Powiatowego Centrum Zdrowia - A, B i apteka. Prace obejmą m.in. docieplenie przegród budynków, wymianę stolarki, modernizację instalacji c.o., wymianę źródeł ciepła, wymianę i modernizację urządzeń energochłonnych oraz montaż odnawialnych źródeł energii,. Projekt zakłada również wymianę oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, budowę nowej stacji transformatorowej 15/0,4kV wraz z liniami kabli zasilających, instalację systemu informatycznego (SCADA) celem sterownia i nadzoru nad pracą oraz montaż nowej windy osobowej.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.