Żukowo. Pół wieku wspólnego pożycia małżeńskiego na medal

środa, 29 listopada 2017 r., 18:51
fot. Longina Templin

Tradycyjnie już mieszkańcy żukowskiej gminy świętujący Złote Gody spotkali się na uroczystości przygotowanej przez żukowski Urząd Stanu Cywilnego. Przy stołach w restauracji Gryf zasiadło 25 par małżeńskich obchodzących swoje święto. Wszystkim jubilatom wręczono medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznawane przez Prezydenta RP. Były życzenia, gratulacje, kwiaty, albumy i upominki. Lampką szampana wzniesiono symboliczny toast i odśpiewano "Sto lat".

W tym roku w żukowskiej gminie pół wieku wspólnego pożycia małżeńskiego doczekały 43 pary. Na zaproszenie odpowiedziało 29 małżeństw. Niestety ze względów zdrowotnych na środową uroczystość nie mogły przybyć cztery z nich.

- Państwo 50 lat temu zawarliście związki małżeńskie. Od tego dnia wiedliście wspólne życie, pokonując wszelkie trudności narzucone wam przez los. Doczekaliście złotego jubileuszu. Te wspólne 50 lat to wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie -powiedziała Joanna Piełowska, kierowniczka USC w Żukowie.

- Najważniejszą rolę jaką pełnicie to rola małżonka. Pięćdziesiąt lat być razem ze sobą to znaczy się kochać, to znaczy być dobrym dla drugiego człowieka, dla tego najbliższego i związanego przysięgą małżeńską. Dla młodych jesteście znakomitym przykładem wyjątkowej dobroci, cierpliwości i wyrozumiałości. Słowa podziwu, podziękowania należą się wam od nas, którzy cały czas mogą na was patrzeć i czerpać od was te wzorce. Życzę wam, abyście w dobrym zdrowiu i poczuciu dobrze pełnionej służby wobec drugiego człowieka dalej byli - takie słowa skierował pod dresem jubilatów burmistrz Wojciech Kankowski.

Do życzeń dołączył Witold Szmidtke, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie.

Jubilaci zostali uhonorowani przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". Dekoracji dokonał burmistrz Wojciech Kankowski.

Po zakończonej ceremonii wspólnie spędzony czas umilał jubilatom występ wokalistek: Moniki Dejk - Ćwikły i Igi Pobłockiej.

Wśród jubilatów byli Elżbieta i Józef Sakowcowie. Podczas uroczystości nie ukrywali wzruszenia, bo przecież wspólnie doczekali Złotych Godów. Mają córkę, która jest nauczycielką i syna inżyniera. Doczekali się sześciorga wnuków i spodziewają się pierwszego prawnuka.

- Poznaliśmy się 52 lata temu na imieninach mojego kuzyna i… zaiskrzyło. Po dwóch latach popraliśmy się. Mąż przepracował w Stoczni Gdańskiej 30 lat, a ja pracowałam w gastronomii. 20 lat temu przeprowadziliśmy się do Łapina, gdzie wybudowaliśmy dom i założyliśmy Gospodarstwo Agroturystyczne Sakowcówka - powiedziała nam Elżbieta Sakowiec.

Pani Elżbieta chętnie angażuje się w prace społeczne. Przez 15 lat przewodniczyła KGW w Łapinie, które wygrywało wiele konkursów łącznie z Grand Prix na szczeblu gminnym i wojewódzkim.

W uroczystości wzięły udział następujące pary:
1. Józef i Franciszka Bachowie z Żukowa
2. Janusz i Lidia Bagińscy z Borkowa
3. Henryk i Urszula Cylkowscy z Tuchomia
4. Edward i Halina Czernek z Borkowa
5. Gerard i Klara Dawidowscy z Sulmina
6. Herbert i Agnieszka Dejkowie z Żukowa
7. Gerard i Brygida Drewingowie z Przyjaźni
8. Konrad i Regina Fularczykowie z Pępowa
9. Franciszek i Helena Hincowie z Przyjaźni
10. Mikołaj i Małgorzata Hukowie z Nowego Świata
11. Brunon i Zofia Kalkowscy z Leźna
12. Konrad i Elżbieta Kankowie z Żukowa
13. Jan i Danuta Kasiurowie z Glincza
14. Jan i Maria Kloskowscy z Leźna
15. Norbert i Dorota Kobielowie ze Skrzeszewa
16. Edmund i Regina Kruszyńscy z Banina
17. Leszek i Janina Mizerowie z Żukowa
18. Eugeniusz i Johanna Młyńscy z Żukowa
19. Alfons i Ludwika Plichtowie ze Skrzeszewa
20. Jerzy i Halina Richertowie z Glincza
21. Józef i Elżbieta Sakowcowie z Łapina
22. Jerzy i Zofia Sikorscy z Borkowa
23. Gerard i Maria Szlacheccy z Żukowa
24. Gerard i Teresa Szmidtke z Żukowa
25. Józef i Maria Zmuda Trzebiatowscy z Chwaszczyna

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.