Deszcz ze śniegiem i oblodzone jezdnie - synoptycy ostrzegają

czwartek, 30 listopada 2017 r., 09:09
fot. archiwum

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków przed nami intensywne opady deszczu ze śniegiem i śniegu oraz niskie temperatury powodujące oblodzenie. A co za tym idzie z utrudnieniami szczególnie będą musieli liczyć się kierowcy. Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku do piątkowego wieczora.

Synoptycy ostrzegają przed załamaniem pogody. Jak prognozują, nad obszarem województwa pomorskiego przewidywane jest wystąpienie opadów o charakterze mieszanym deszczu/deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu oraz niskiej temperatury powodującej oblodzenie.

- Polska zacznie dostawać się pod wpływ aktywnego ośrodka niskiego ciśnienia pochodzenia Genueńskiego. Ośrodek niżowy w podwyższonym przepływie górnotroposferycznym będzie przesuwał się na północ kontynentu wędrując przez nasz kraj. Na froncie atmosferycznym będziemy mieli do czynienia z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu o charakterze ciągłym - informuje Dawid Gackowski, synoptyk Polskiego Stowarzyszenia Meteorologii oraz portalu burzelniska.pl.

Jak dodaje, ośrodek niskiego ciśnienia z południa niesie ze sobą bardzo dużo wilgoci. Przełoży się to na intensywne, a co najważniejsze - długotrwałe opady, przede wszystkim śniegu. Opady od godzin porannych powinny pojawić się nad Polską południową i sukcesywnie przesuwać się w kierunku północnym.

- Opady będą bardzo wydajne, co przyczyni się do znacznego pogorszenia się warunków jazdy. Na drogach w wielu miejscach możliwa poranna gołoledź. Dodatkowym czynnikiem pogarszającym sprawę będzie temperatura oscylująca w okolicach zera stopni. Oznaczać to będzie lepienie się śniegu do kół, jak również do gałęzi drzew. Przyklejony do ogumienia będzie znacznie wydłużał drogę hamowania. Z kolei zalegający na gałęziach będzie powodował łamanie się ich, mogą zostać uszkodzone linie energetyczne powodując przerwy w dostawie prądu - ostrzega synoptyk Dawid Gackowski

- Opady intensywne będą znacznie ograniczały widzialność poziomą i pionową. Będą przyczyną wielu opóźnień w komunikacji lądowej oraz lotniczej. Weźmy to pod uwagę wybierając się w jakąkolwiek podróż. Z uwagi na możliwość przerw w dostawie energii elektrycznej już teraz zabezpieczmy się na tę okoliczność. Nie parkujmy samochodów pod drzewami - mogą one zostać uszkodzone przez spadające gałęzie drzew. Osoby starsze nie powinny bez potrzeby wychodzić z domu, gdyż na śliskich chodnikach grozi to upadkiem i bolesnym urazem kończyn - dodaje.

Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy. Warto pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.

Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku godz. 15. do piątku godz. 21.

Zgodnie z ostrzeżeniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej od 3 cm do 10 cm, lokalnie do 16 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.