Uczyli się szycia sieci rybackich na warsztatach Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby

czwartek, 30 listopada 2017 r., 19:06
fot. nadesłane

Stalcowanie, kleszczka, ryf, a także niewód, żaki, wontony, to jedne z wielu terminów używanych przez kaszubskich rybaków, które poznali uczestnicy warsztatów szycia sieci rybackich. Zajęcia odbyły się w Lokalnej Grupie Rybackiej Kaszuby w Chmielnie na początku października br., a ich uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych z Klukowej Huty, Kamienicy Szlacheckiej, Pomieczyńskiej Huty, Chmielna, Kolonii i Kożyczkowa. W warsztatach udział wzięło łącznie 96 osób.

Uczestnicy zapoznali się z tradycjami na Kaszubach, poznali stroje rybackie odświętne i te do pracy, dowiedzieli się jak wyglądały połowy pod lodem oraz jak funkcjonuje rybactwo dziś. Zaprezentowane zostały także narzędzia i sprzęty rybackie, takie jak "baba", "widły" czy "szukarek", używane do połowów pod lodem. Głównym zadaniem uczestników była praktyczna nauka szycia sieci rybackich pod okiem doświadczonych rybaków z Kaszub, panów Feliksa i Michała Górnych. 

Celem projektu pt. "Zawód Rybaka jako element kaszubskiej tożsamości" było budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej wśród dzieci i młodzieży, zachowanie różnorodności kulturowej województwa, poszerzenie wiedzy o historii i środowisku lokalnym poprzez poznanie przez uczestników rzemiosła rybackiego będącego nieodłączną częścią kaszubskiego regionu i tradycji dzięki nauce i prezentacji szycia sieci rybackich.

Warsztaty były dofinansowane przez Województwo Pomorskie w ramach projektu pt. " Zawód Rybaka jako element kaszubskiej tożsamości". Warsztaty realizowane były w ramach działań aktywizujących lokalne społeczności LGR Kaszuby.  

Nadesłane/LGR Kaszuby

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.