Grunt a prace budowlane

piątek, 1 grudnia 2017 r., 09:58
fot. nadesłane

Wykonując różne prace budowlane i remontowe należy zwrócić uwagę na grunt, na którym się je prowadzi. Prace na nieodpowiednim typie gruntu o zbyt słabym zagęszczeniu mogą skutkować problemami podczas eksploatacji budynku lub danej infrastruktury, nad którą się pracowało, a nawet komplikacjami już podczas wykonywania zlecenia. Warto mieć to na uwadze i dużą wagę przywiązywać od odpowiedniego przygotowania podłoża, dzięki czemu nie natkniemy się na różnego rodzaju problemy związane z nim.

Rodzaje gruntu

Grunty o niesatysfakcjonującej specyfikacji względem planowanych działań na danym terenie sprawiają, że określone prace mogą się znacznie przedłużyć lub koszty związane z budową wzrosną nawet kilkukrotnie! Właśnie dlatego należy zwracać uwagę.

Pewnego rodzaju grunty zdecydowanie nie nadają się do budowy nawet domów jednorodzinnych, które przeważnie nie obciążają znacznie podłoża. Dobrym przykładem są grunty organiczne takie jak torfy i namuły, które nawet przy małym obciążeniu odkształcają się, przesuwając fundamenty i budynki. W konsekwencji tego prowadzi to do naruszenia konstrukcji przez zarysowanie, a czasem nawet pękanie.

Dużym zagrożeniem dla prac budowlanych czy samych konstrukcji są grunty nasypowe, czyli takie, które zostały przeniesione ze swojego naturalnego położenia i złożone bez następującego po tym zagęszczenia. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że grunty nasypowe często służą ukryciu różnego rodzaju defektów, które mogły utrudnić np. sprzedaż danego terenu.

Zagęszczenie gruntu

Już wyżej wspomniane zagęszczenie gruntu jest bardzo ważne w pracach budowlanych. Wiele firm posiada w swoim wyposażeniu różnego rodzaju ubijaki i zagęszczarki, które pozwalają na odpowiednie podniesienie zagęszczenia. Jednak zależnie od rodzaju gruntu i możliwości zagęszczania może to wymagać różnego nakładu pracy i wymaganego czasu do otrzymania odpowiedniej wartości zagęszczenia.

Właśnie dlatego warto w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy ma się wątpliwości co do podłoża, na którym się pracuje, wykonać test zagęszczenia gruntu. Istnieje wiele urządzeń, które do tego służą, ale wśród nich wyjątkowo wyróżnia się lekka płyta dynamiczna TERRATEST, która pozwala w wygodny i szybki sposób przeprowadzić badania, a następnie przedstawia wyniki w czytelny sposób.

Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich badań możemy być pewni co do podłoża, na którym się pracuje, co pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków w razie wszelkich nieprawidłowości. Dzięki temu można zaoszczędzić na czasie i włożonych w pracę pieniądzach.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.