Cantus Angeli - śpiewają i grają już od dekady

piątek, 1 grudnia 2017 r., 11:22
fot. nadesłane

Liczy 23 członków. Ma na swoim koncie liczne sukcesy, niezliczoną liczbę koncertów, uświetnia nabożeństwa, festyny, w 2013 roku światło dzienna ujrzała jego pierwsza płyta "W Tobie ufam". Mowa o Zespole Cantus Angeli działającym przy parafii św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej. W tym roku zespół świętuje 10-lecie działalności. Jubileusz artyści uczcili koncertem "Jezus jest Panem".

W minioną niedzielę mieszkańcy, jak i parafianie św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie "Jezus jest Panem" uświetniającym 10-lecie działalności Zespołu Parafialnego Cantus Angeli.

Po jubileuszowym występie, obecni, jak i byli członkowie spotkali się, by powspominać dekadę istnienia zespołu.

- Był tort, wspomnienia i pogawędki. Emocji tyle, że trudno to opisać. Dziękujemy obecnym księżom - ks. Dariuszowi, ks. Adamowi, a w szczególności ks. Marcinowi, za wszelką pomoc i wsparcie oraz ks. proboszczowi Bogdanowi Drozdowskiemu, na którego zawsze możemy liczyć. Dziękujemy też naszym drogim rodzicom, Kaszubiankom, Mateuszowi Pawelczyk oraz dyrektor GOK w Sierakowicach za nagłośnienie - podkreśla Żanetta Penkowska, kierownik zespołu.

Zespół Cantus Angeli powstał 14 września 2014 roku. Pomysłodawcą i jego założycielem był ówczesny wikariusz ks. Łukasz Pierowicz. Kierownikiem zespołu i prowadzącą jest Żanetta Penkowska, nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej w Lisich Jamach. Obecnie zespół liczy 23 członków w wieku od 12 do 20 lat.

Młodzież tworzy grupę instrumentalną oraz wokalną. Akompaniament muzyczny stanowi dźwięk akordeonów, instrumentu klawiszowego, gitary oraz bębenka. Większość z członków zespołu to osoby bez wykształcenia muzycznego, natomiast muzyka jest dla nich pasją. Twórczość muzyczna grupy jest wielowarstwowa ze szczególnym uwzględnieniem muzyki liturgicznej zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim. W swoim dorobku zespół ma także utwory własnej kompozycji.

- Działalność ma na celu umożliwienie rozwijania talentów muzycznych u młodych ludzi w połączeniu z promocją kaszubskiej i chrześcijańskiej kultury. Spotkania treningowe odbywają się regularnie raz w tygodniu. Młodzież uczęszcza na próby systematycznie, a przynależność do zespołu jest dla nich wyróżnieniem - opowiada Żanetta Penkowska.

Na swoim koncie zespół, jak i jego członkowie mają liczne sukcesy. W 2013 roku światło dzienne ujrzała płyta "W Tobie ufam". Powstała ona dzięki ogromnej mobilizacji członków zespołu oraz rodziców, przyjaciół i sponsorów. Sprzedano ponad 500 egzemplarzy tego albumu.

Cantus Angeli uświetnia najważniejsze uroczystości kościelne, jak również imprezy i festyny w okolicy. Koncertuje także na terenie Kaszub i Polski.

W 2017 roku członkowie zespołu założyli stowarzyszenie, którego celem jest wspieranie działalności muzycznej młodzieży w regionie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.