Gmina Stężyca już ma budżet 2018. Jest "rozsądny, ale nie wyborczy"

piątek, 1 grudnia 2017 r., 13:03
fot. AL

Stężyccy radni jako pierwsi w powiecie uchwalili przyszłoroczny budżet. Dochody gminy w 2018 roku mają wynieść nieco ponad 64 mln zł, wydatki zaś blisko 66 mln zł. Samorząd zamierza zrealizować inwestycje za łączną kwotę ponad 20 mln zł. - Na pewno nie jest to budżet wyborczy. Robimy swoje. Realizujemy te zadania, które wcześniej zaplanowaliśmy - komentuje wójt Tomasz Brzoskowski.

Podczas ostatniej, jeszcze listopadowej sesji radni gminy Stężyca pochylili się nad jedną z ważniejszych uchwał w ciągu roku, a mianowicie prowizorium budżetowym na rok 2018. Głosowaniem nad przyszłorocznymi finansami poprzedziła dość szczegółowa prezentacja wójta przedstawiająca zrealizowane zadania, jak również plany samorządu na kolejne lata.

Dochody w 2018 roku zaplanowano w wysokości 64.055.000 zł, wydatki z kolei mają oscylować w granicach 65.955.000 zł.

- Chcieliśmy bardzo zrównoważyć budżet, ale się nie dało. Budżet jest taki, na ile starczają dochody gminy. Musieliśmy trochę zmodyfikować swoje wydatki bieżące. Zrezygnowaliśmy z paru rzecz i to też trzeba umieć zrobić, ponieważ musieliśmy ustabilizować wydatki bieżące w stosunku do inwestycji - podkreśla wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski.

A na inwestycje samorząd zamierza przeznaczyć 7.418.945, 14 zł. Dodatkowo Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne będzie realizowało warty około 14 mln zł projekt wodno-kanalizacyjny.

- Największe zadania dofinansowane ze środków unijnych realizowaliśmy w tym roku. Wśród inwestycji dominuje gospodarka wodno-kanalizacyjna, drogi i ścieżki rowerowe. Są to nasze wyznaczniki zadań - wyjaśnia wójt Tomasz Brzoskowski.

- W latach 2019-2020 będziemy chcieli się skupić na inwestycjach drobnych, by pospłacać trochę naszych zobowiązań. Pół żartem, pół serio powiem, że na pewno nie jest to budżet wyborczy. Robimy swoje. Realizujemy te zadania, które mieliśmy założone w Wieloletniej Prognozie Finansowej - kontynuuje.

Przyszłoroczny deficyt gminy ustalono na poziomie 1.900.000 zł. Spowodowany jest on budową ścieżek rowerowych. Zadłużenie samorządu ma wynieść 27-30 proc., a więc pozostaje na bezpiecznym poziomie.

Wciąż niepewna pozostaje planowana zmiana w subwencji oświatowej, która może znacząco wpłynąć na dochody gminy.

- Dzisiaj mamy dobrą subwencję oświatową. Według naszych obliczeń, zmiany, które szykuje ministerstwo, mogą spowodować, że będzie ona mniejsza nawet o milion złotych. Jeśli tak się stanie, będziemy musieli się z tym zmierzyć - zaznacza wójt gminy Stężyca.

- Sytuację finansową określam jako dobrą. Myślę, że jest to rozsądny budżet, nie powodujący jakichś wielkich zachwiań, mający dwie skalę ryzyka - oświatę, a więc mogąca się zmienić subwencja oświatowa oraz przetargi na ścieki. Jak się uda pozyskać środki na realizację ciekawych projektów, to na pewno pochylimy się nad tym - podsumowuje.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.