Przodkowo. Medale od prezydenta dla złotych par małżeńskich

piątek, 1 grudnia 2017 r., 20:35
fot. Longina Templin

To one powiedziały sakramentalne "tak" przed ołtarzem równo pół wieku temu. W tym roku w przodkowskiej gminie 15 par obchodzi 50-lecie wspólnego pożycia małżeńskiego. Takiej ilości osób obchodzących złoty jubileusz w jednym roku przodkowski USC jeszcze nie odnotował w swoich annałach. Na piątkową uroczystość zaproszono także pary obchodzące diamentowe i żelazne gody.

Złotym jubilatom wójt Andrzej Wyrzykowski wręczył medale przyznane im przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej "Za długoletnie pożycie małżeńskie". Były też listy gratulacyjne, upominki i kwiaty. Uhonorowano również pary małżeńskie z sześćdziesięcioletnim i

sześćdziesięciopięcioletnim stażem małżeńskim.

Wójt przodkowskiej gminy złożył jubilatom gratulacje i życzenia. W imieniu zaproszonych kapłanów - ks. Henryka Zielińskiego, proboszcza parafii w Pomieczynie, ks. Wacława Mielewczyka, proboszcza parafii w Przodkowie i ks. Wojciecha Klawikowskiego, proboszcza parafii w Grzybnie życzenia przekazał ks. Józef Kuchta, proboszcz parafii w Czeczewie.

Miłą niespodziankę przygotowały dla jubilatów maluchy z Samorządowego Przedszkola w Przodkowie. Pięciolatki zaprezentowały występ artystyczny przygotowany specjalnie z myślą o jubilatach. Na salę weszły w rytm marsza Radeckiego. W programie miały jeszcze tańce, piosenki i recytacje. Przedszkolaki życzyły m. in. zdrowia dobrego, życia pięknego, smutków niewiele, samych dni ślicznych, uśmiechu na twarzy, bogatego snu i lat życia stu. Na zakończenie zaśpiewały tradycyjne "Sto lat".

Za swój występ zebrały gromkie brawa. Występ przygotowała Gabriela Bielecka.

Wśród jubilatów byli Danuta i Jerzy Browarczykowie ze Smołdzina. Mają sześcioro dzieci - dwie córki i czterech synów. Doczekali się 13 wnuków. Przez całe wspólne życie pracowali w swoim gospodarstwie, które 20 lat temu przekazali synowi Tadeuszowi. Jak mówi pani Danuta smykałkę do rolnictwa miał od dziecka. Od małego towarzyszył ojcu w pracach polowych. Oboje cieszą się z tego, że ich dzieci nie rozpierzchły się po świecie. Mają je na co dzień blisko siebie.

- Do Smołdzina przyszedłem w 1958 roku. To były czasy, gdy wszyscy ze wsi uciekali do miasta, a ze mną było odwrotnie. Przez dwa lata pracowałem w gdyńskiej stoczni i postanowiłem pomagać wujostwu w gospodarstwie, które później od nich otrzymałem. Tak naprawdę trzeba było je stworzyć od nowa, a nasz syn teraz je modernizuje i powiększa. Łącznie z dzierżawioną ziemią gospodaruje w tej chwili na około 50 hektarach - wspomina Jerzy Browarczyk.

Czy mają receptę na długie udane wspólne życie? Pan Jerzy uważa, że to mieszanka charakterów i szczęścia. Akceptuje wszystkie cechy charakteru swojej żony. Gdyby było inaczej, to by się to nie udało.

- Uważam, że najważniejsze jest to, by naprawdę uczciwie kochać, bo miłość wszystko wybacza, jest cierpliwa i wyrozumiała.

Poznali się dzięki Jadwidze, kuzynce pana Jerzego. Od czasu do czasu chodzili na potańcówki. Wówczas wspólnie bawiło się pokolenie starszych i młodzież. Narzeczeństwem byli ponad rok. Po tym czasie postanowili się pobrać, bo uznali, że są sobie przeznaczeni. Dzisiaj są pewni, że niczego w swoim życiu by nie zmieniali.

- Dzisiaj młodzi ludzie za dużo wymagają i zbyt wiele chcą. Jest dobrze, a chcą zawsze więcej i jeszcze każdy chce być najważniejszy, a przydałoby się troszeczkę pokory - puentuje naszą rozmowę Danuta Browarczyk.

Złote Gody obchodzą:
1. Danuta i Jerzy Browarczykowie - Smołdzino
2. Anna i Gerard Ciesielscy - Brzeziny
3. Danuta i Henryk Drążkowscy - Barwik
4. Maria i Stefan Grubowie - Przodkowo
5. Renata i Konrad Grzebytowie - Smołdzino
6. Irena i Janusz Haase - Wilanowo
7. Ludmiła i Dominik Halmanowie - Przodkowo
8. Urszula i Jan Hirszowie - Kosowo
9. Elżbieta i Edmund Klinkoszowie - Bagniewo
10. Urszula i Edmund Kreftowie - Hopy
11. Gertruda i Jerzy Merchelowie - Wilanowo
12. Helena i Leon Młyńscy - Kosowo
13. Wanda i Teofil Plichtowie - Załęże
14. Eugenia i Józef Potrykusowie - Kłosowo
15. Agnieszka i Brunon Rychertowie - Szarłata

60-lecie pożycia małżeńskiego
1. Helena i Zygmunt Jagielscy - Kobysewo
2.Aniela i Leon Sikorowie - Czarna Huta
3.Stefania i Hubert Wilczewscy - Warzenko

65-lecie pożycia małżeńskiego
1.Eleonora i Telesfor Bieliczowie - Przodkowo

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.