Przodkowo. Pełnoletnia Kaszubska Biesiada z czterometrowym tortem, opłatkiem i występami

sobota, 2 grudnia 2017 r., 22:24
fot. Longina Templin

Co roku w pierwszą sobotę grudnia odbywa się spotkanie seniorów przodkowskiej gminy. W tym roku na osiemnastą już biesiadę przybyło ich ponad 800. Dzielono się opłatkiem, składano życzenia jubilatom i listopadowym solenizantom. Dziękowano też honorowym dawcom krwi. Na zaproszonych gości czekały suto zastawione stoły i występy muzyczne.

Zaproszonych gości przywitał wójt Andrzej Wyrzykowski. Przekazał życzenia seniorom, parom małżeńskim, które obchodziły złote, diamentowe i żelazne gody, a także listopadowym jubilatom, których obdarowano symbolicznymi czerwonymi różami. Do życzeń dołączył ks. Wojciech Klawikowski, proboszcza parafii w Grzybnie.

Na scenę poproszono również odznaczonych honorowych dawców krwi. W trakcie sobotniej imprezy odznaczenia otrzymali: Zygmunt Cieszyński - odznaczenie Kryształowe Serce, za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa PCK, to najwyższe odznaczenie organizacyjne. Andrzej Wyrzykowski - odznaka honorowa PCK II stopnia. Karolina Frankowska - odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia. Maria Krefta - odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia i Patryk Pupacz - odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia.

Część muzyczną biesiady wypełniły występy Przodkowskiej Orkiestry Dętej, Zenka Miluskiego i Szubi Dubi. Wystąpili też uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilanowie, którzy zaprezentowali się jako gwiżdże oraz przygotowali kaszubską kolędę Gwôzdka z Wilanowa. Piecze nad występami sprawowały - Elżbieta Pielowska i Anna Zielińska.

- Mama pomimo swoich lat jest w bardzo dobrej kondycji i nie wyobraża sobie, by w tej imprezie nie uczestniczyć. Podoba mi się organizacja imprezy, co jest zasługą wójta Andrzeja Wyrzykowskiego. Duże uznanie i podziękowania należą się pracownikom urzędu, nauczycielom i uczniom szkół, przedszkola, biblioteki, sołtysom, bo oni biorą czynny udział w tworzeniu tego spotkania. Jest poczęstunek i część artystyczna. Wszystko co dla nas przygotowano jest super - powiedziała nam Gabriela Pipka z Pomieczyna, która przyszła na sobotnie spotkanie wraz z mamą 90-letnią Elżbietą Dering.

- Na Dzień Seniora przychodzę od 10 lat. Zawsze towarzyszy mi córka Gabriela. Podoba mi się wszystko, ale najbardziej występy dzieci i orkiestra dęta. Warto tu być. Przy tej okazji spotykam znajomych i dalekich krewnych, z którymi mogłam porozmawiać, a nawet się pośmiać - dodała Elżbieta Dering.

Gościem była też Jolanta Korab, mieszkająca za miedzą, czyli w Żukowie. Na imprezie była już kilkakrotnie.

- Jestem zachwycona atmosferą tej imprezy, cudownymi ludźmi i wójtem z otwartym sercem. Przez kilkadziesiąt lat byłam kierowniczką żukowskiego USC, a od niedawna jestem na emeryturze, patrzę więc z perspektywy urzędnika - ile trudu, zachodu i energii trzeba włożyć w przygotowanie imprezy dla ponad 800 osób i do tego jeszcze stworzyć taki cudowny, rodzinny klimat. Wszyscy, którzy dołożyli swoją cegiełkę do organizacji, po prostu tworzą wyjątkową drużynę pod egidą wójta.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.