Żukowo. Szósty Jarmark Bożonarodzeniowy w międzynarodowym wydaniu

niedziela, 3 grudnia 2017 r., 12:58
fot. Longina Templin

Na scenie królowały kolędy w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych, a na dziedzińcu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny rozstawiono stragany, które oferowały różnorodne wyroby począwszy od rękodzieła, ozdoby świąteczne aż po specjały kuchni kaszubskiej, francuskiej, niemieckiej i dolnośląskiej. O godzinie 17 rozświetlono choinkę. Pierwszy dzień jarmarku zakończył się koncertem Juana Felipe Alvarado.

Jako pierwsze w sobotnie popołudnie wystąpiły Niezabotci, a po nich swoje talenty wokalne zaprezentowało osiem młodych wokalistek ze szkół w Baninie i Żukowowie. Najbardziej znane i lubiane kolędy oraz pastorałki w nowoczesnych aranżacjach śpiewały: Wiktoria Ołdakowska, Oliwia Makurat, Nikola Miąskowska, Aleksandra Doczik, Natalia Durkiewicz, Zuzanna Biczkowska i Paulina Paziewicz. Nad całością występu czuwała Emilia Durkiewicz.

Widzowie mogli jeszcze wysłuchać zespołu pań z KGW Sulmin i scholi z Leźna. Ostatnim akordem muzycznym był koncert Juana Felipe Alvarado, który śpiewał kolędy po polsku, angielsku i hiszpańsku.

Swoje stoiska miały panie z KGW z Niestępowa, Tuchomia i Widlina. Skosztować można było m. in. pierogi, krokiety, barszcz, żurek, bigos, przeróżne ciasta oraz grzaniec. W mroźny wieczór było się czym rozgrzać.

Zagraniczna "konkurencja", czyli goście z Niemiec oferowali białe i czerwone wino na ciepło, pierniki norymberskie i ciasto z marcepanem. Było też ciepłe wino dla dzieci, oczywiście bez alkoholu.
Goście z Francji w swojej ofercie mieli wino wytrawne i półsłodkie, naleśniki, francuskie sery i słodycze.

- Przyjechaliśmy na jarmark, aby pooddychać świeżym powietrzem i zaspokoić ciekawość, co też się dzieje na międzynarodowym kiermaszu. Zrobiłam zakupy na straganie z przyprawami i kupiłam herbatę w przyzwoitej cenie. Chcemy też zobaczyć rozświetlenie choinki i poczuć już świąteczny klimat - powiedziała nam Patrycja Gleinert, która przyjechała z rodziną z Kartuz.

- Jarmark organizujemy po raz szósty, a po raz trzeci jest już międzynarodowy, bo gościmy nasze miasta partnerskie z Niemiec i Francji. W ubiegłym roku odnotowaliśmy bardzo duże zainteresowanie jarmarkiem zarówno mieszkańców jak i wystawców. Jarmark się rozrasta, dlatego zdecydowaliśmy się w tym roku na dwudniową imprezę. Jest też okazja, aby swoje talenty artystyczne mogły zaprezentować dzieci i młodzież z naszej gminy - wyjaśniała Aleksandra Rogalewska, dyrektorka żukowskiego OKiS-u.

W niedzielnym programie jarmarku również będą koncerty kolęd, m. in. Kapeli Góralskiej. Wystąpi zespół Fermata, Agape, chór Gospel Ascoltate i zespół z Armenii. Planowane są konkursy dla dzieci. Zostaną też ogłoszone wyniki konkursów na choinkę i fotograficzny. Przez cały czas czynne będą stosika. Około godziny 20 dziedziniec kościoła rozświetlą fajerwerki.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.