Kredkami malowany wernisaż prac Małgorzaty Walkosz-Lewandowskiej w Muzeum Kaszubskim

niedziela, 3 grudnia 2017 r., 15:27
fot. MD-Z

To był wyjątkowy wernisaż. Tym razem goście przybyli na otwarcie wystawy mogli nie tylko podziwiać prace artystki, ale też sami wczuć się w jej rolę i zająć się tworzeniem. Wspólnie z bohaterką wydarzenia zaprojektowali wielkoformatową kolorowankę, chwycili też za kredki i zapełniali barwami kartki z przepięknymi kaszubskimi wzorami. Tak wyglądało spotkanie z Małgorzatą Walkosz-Lewandowską, artystką, która tchnęła nowego ducha w świat tradycyjnego wzornictwa kaszubskiego. Podczas wernisażu w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zaprezentowała swój ostatni projekt, w ramach którego stworzyła kolorowanki inspirowane haftem.

Małgorzata Walkosz-Lewandowska jest absolwentką studiów artystycznych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku (obecnej ASP). Kształciła się w pracowni prof. Hugona Laseckiego i prof. Włodzimierza Łajminga. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Tworzy w takich przestrzeniach jak projektowanie, w tym graficzne, grafika wydawnicza malarstwo, rysunek, wzornictwo, fotografia. W 2013 roku zrealizowała projekt pt. ""Made in Kaszëbë", w ramach którego stworzyła nowoczesne wzory kaszubskie inspirowane kultura materialną Kaszubów i ich zastosowania w codzienności m.in. na tkaninach czy ceramice.

Kontynuacją projektu są dwie niezwykłe kolorowanki - "Kaszubskie ogrody" oraz "Farwë Kaszëb- Abecadlnik haftu kaszubskiego". Pierwsze adresowane są dla młodzieży i dorosłych, drugie dla najmłodszych. Wzory zawarte w publikacji "Kaszubskie ogrody" podziwiać można było podczas sobotniego wernisażu wystawy kolorowanek kaszubskich w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Osoby, które pojawiły się na spotkaniu miały okazję nie tylko zapoznać się z dorobkiem artystki, ale też spędzić twórczo czas.

- Chodziło mi o to, by zaprosić gości do działania. Gdyby zorganizować tradycyjny wernisaż to goście przyszliby, popatrzyli na kolorowanki i poszli, a ja chciałam, by oni mogli się wpisać w akt tworzenia - kolorowania i zaprojektowania jednej wspólnej dużej kolorowanki, żeby pokazać na czym polega tworzenie. Tu dziś nie ma obawy, że coś nie wyjdzie, położymy kolor nie tak czy coś krzywo narysujemy. Tworzymy wspólnie i napędzamy się wzajemnie - mówiła Małgorzata Walkosz-Lewandowska.

Artystka z kolorującymi gośćmi dzieliła się wiedzą, ciekawostkami i sugestiami, opowiadała o historii poszczególnych wzorów i motywów.

- Tak, jak w moich kolorowankach, staram się przemycać wiedzę, która stanowi niejako korzenie tej ziemi i bez nich nie da się funkcjonować. Jeśli chcemy zrobić coś nowego, twórczego musimy znać naszą historię. Nie odcinać się od korzeni tylko z nich czerpać i właśnie, dlatego, gdzie mogę opowiadam o kulturze kaszubskiej - dodaje pani Małgorzata.

Na wystawie podziwiać można wzory z kolorowanki "Kaszubskie Ogrody", która stanowi małe kompendium wiedzy o hafcie. Zawiera haft klasztorny, wzory odtworzone z paramentów kościelnych - ornatów, manipularzy, relikwiarzy z kolegiaty kartuskiej czy kaszubskiego złotogłowia, a także ze wszystkich szkół haftu kaszubskiego od wdzydzkiej po słupską. W kolorowance i na wystawie podziwiać można też autorskie projekty artystki stworzone w oparciu o inspiracje motywami tradycyjnymi.

- Każda kolorowanka wymagała dogłębnego poznania tematu. W momencie gdy opracowywałam daną szkołę, np. szkołę wejherowską, musiałam zapoznać się z historią jej twórczyni Franciszki Majkowskiej, odnaleźć elementy, które ona tworzyła i dodała do tej spuścizny np. chryzantemy, astry, pachnący groszek. Zapoznawałam się z nimi, opracowywałam, przestylizowałam i komponowałam - opowiada artystka.

Wystawę podziwiać można w kartuskim muzeum do końca stycznia, można tam również nabyć obie kolorowanki.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.