Projekt "Metamorfoza" - osoby niepełnosprawne przeszły wyjątkowe przemiany

środa, 6 grudnia 2017 r., 10:54
fot. MD-Z

Prawie 100 osób z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chmielnie, Stężycy i Somoninie wzięło udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. Zostali poddani zabiegom fryzjerskim i kosmetycznym. Wszystko po to, by przez zmianę na zewnątrz przejść też przemianę wewnętrzną i pewniej poradzić sobie na rynku pracy. Tak wyglądał wyjątkowy projekt Metamorfoza, którego gala finałowa z pokazem mody, wystawą fotografii i koncertami odbyła się w niedzielę w Kartuskim Centrum Kultury.

Projekt Metamorfozy skierowany był do uczestników trzech Warsztatów Terapii Zajęciowej - w Chmielnie, w Stężycy i w Somoninie. Zrealizowała go we współpracy ze starostwem powiatowym Fundacja Perspektywa. Objęto nim 98 osób. W ramach projektu wszystkich objęto niesamowitymi przemianami - wszyscy odwiedzili fryzjera, uczestniczyli w warsztatach robienia makijażu. Celem tych działań była zmiana wizerunku osoby niepełnosprawnej i sposobu postrzegania jej na otwartym rynku pracy.

- Dołożyliśmy wszelkich starań, by przemiana była wizualna, ale stała się też ogromnym przeżyciem duchowym. Myślę, że w dużej mierze nam się udało. Było wiele niesamowitych momentów, radości, satysfakcji, uśmiechów i łez. Tylko ci, którzy pracowali bezpośrednio przy projekcie mogą potwierdzić, jak to wyglądało naprawdę - podkreśla Wioleta Rynkiewicz, prezes Fundacji Perspektywa.

- Projekt był niezwykły i niesamowity. Chcieliśmy, aby było to wyjątkowe przeżycie dla wszystkich. Projekt Metamorfoza miał nie tylko zmienić wizerunek osoby niepełnosprawnej na otwartym rynku pracy, ale też być niesamowitą, magiczną podróżą dla wszystkich. Uczestnikom warsztatów miał pokazać, że warsztaty są nie tylko pracą i przygotowaniem zawodowym, ale to też dbałość i sympatyczne momenty, jak te kiedy panie z naszych warsztatów przeglądały się w lustrze i mówiły "O Boże, jak ja pięknie wyglądam!" - opowiadała prezes.

W projekcie wyłoniono dwunastu finalistów, którzy wraz z opiekunami wybrali się na zakupy do Trójmiasta i wzięli też udział w profesjonalnych sesjach zdjęciowych w studiu państwa Śmierzchalskich.

- Chciałbym, by państwo zauważyli, że najważniejsza z przemian tego projektu zaszła nie od strony wizualnej, ale w sercach i w umysłach. Ubrać się ładnie to może nie jest większe wyzwanie, ale zmienić swoją codzienną postawę, której trzymało się przez lata to już wielkie wyzwanie. Z uczestnika, który na co dzień trzyma się gdzieś z boku, nie wychyla się przed szereg, stać się osobą, która wychodzi przed flesze pozuje w profesjonalnej sesji zdjęciowej, to prawdziwa przemiana. I kosztowało to uczestników naszego projektu wiele wysiłku, również psychicznego. Była radość, były łzy, także łzy wzruszenia. Wiele razy podczas realizacji padały takie słowa jak "nie wiedziałam, że jestem taka ładna". Ti niesamowite przeżycie zobaczyć taką przemianę na żywo. I myślę,że mało kto ma taką fajną pracę, że może dostarczać takich wrażeń - mówił Bartosz Łapa, psycholog, jeden z realizatorów projektu.

Gala finałowa projektu odbyła się w niedzielne popołudnie w Kartuskim Centrum Kultury. Posypały się podziękowania i gratulacje. Nie brakowało momentów wzruszenia. Podczas gali odbył się pokaz mody, w którym w kolekcji marki Patrizia Aryton zaprezentowały się finalistki "Metamorfoz". Goście zaproszeni na galę mogli zobaczyć efekty przemian na powstałym na tę okazję filmie. Finalistów zaś zobaczyć można było w kadrach zatrzymanych przez Maurycego Śmierzchalskiego. Spotkanie umiliły koncerty Kamila Czeszela, finalisty programu "Mam Talent" oraz Patrycji Malinowskiej uczestniczki "Must be the Music".

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.