Idealna choinka - doradzamy jak ją wybrać i czym ozdobić

wtorek, 12 grudnia 2017 r., 18:05

Nieodłącznym i najbardziej charakterystycznym elementem świąt jest choinka. Drzewko, które pojawia się w naszych domach na krótko przed Bożym Narodzeniem i towarzyszy nam przez cały świąteczny okres. Ustawione w centralnym miejscu w domu, pięknie udekorowane tworzy wyjątkowy klimat. Prócz choinki, świąteczną atmosferę podkreślają w naszych domostwach również różnego rodzaju ozdoby i dekoracje. Dziś podpowiadamy, jak wybrać idealne drzewko, jak o nie dbać i jak udekorować dom na święta.

Choinkowa tradycja przybyła do Polski z zachodu. Narodziła się około XVI wieku w Alzacji, tam drzewka zdobiono jabłkami i ozdobami z papieru. Nad Wisłę trafiła za sprawą niemieckich protestantów, którzy zaszczepili ten zwyczaj tutaj na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej w polskich domostwach stawiano zdobione snopki zbóż.

Dziś nie sposób wyobrazić sobie świąt bez choinki. Pięknie przestrojone drzewka są nieodłącznym ich elementem. To przy choince zbiera się rodzina wspólnie śpiewając kolędy, pod nią chowa się prezenty i ona nadaje wyjątkowy klimat. Świąteczne drzewka znajdziemy niemal w każdym domostwie. Są tacy, którzy zamiast żywej, ciętej choinki, wybierają jej sztuczny odpowiednik, inni decydują się na drzewko w donicy, które można później zasadzić w ogrodzie. Wśród najpopularniejszych gatunków, które zabieramy na święta do domu, wyróżnić możemy świerki i jodły. Każde z nich ma swoje zalety.

- Świerk wydziela intensywny zapach żywicy, który unosząc się po całym domu dodatkowo wzmacnia świąteczną atmosferę. Jego zaletą jest również niższa, w porównaniu z innymi drzewkami, cena. Świerki mają jednak skłonność do gubienia igieł, więc liczyć się trzeba z tym, że po pewnym czasie będziemy musieli je sprzątać. Ten problem nie dotyczy jednak jodły kaukaskiej. Można powiedzieć, że jest ona najbardziej ekskluzywnym drzewkiem świątecznym. W jej przypadku igły nie opadają na ziemię, tylko utrzymują się na gałęziach powoli usychając. Ta choinka wytrzymuje w mieszkaniu nawet dwa miesiące, charakteryzuje się ponadto regularnym, stożkowatym kształtem korony, co dla wielu osób jest atutem - podkreśla Paweł Zaborowski ze sklepu Braci Z z Gołubia, który w swojej ofercie ma również różnego typu ozdoby świąteczne i dekoracje.

Warto też pamiętać o kilku zasadach, by drzewko choinkowe jak najdłużej cieszyło oko i podtrzymywało świąteczny klimat w naszych domach.

- Tradycyjne świerki od lat cieszą się niegasnącą popularnością. Aby jak najdłużej cieszyć się choinką, należy trzymać ją w stojaku z wodą i regularnie podlewać. Przed osadzeniem choinki w stojaku warto ją troszeczkę przyciąć. Kiedy najlepiej kupić choinkę? Można nawet na dwa tygodnie przed świętami, jednak warto trzymać ją w chłodnym i nienasłonecznionym miejscu i podlewać od czasu do czasu dodatkowo - mówi Wojciech Sela, który prowadzi stoisko z choinkami przy sklepie rowerowym Sela Bike w Kartuzach.

Prócz choinki równie ważną rolę w nadaniu domostwu świątecznego klimatu odgrywają ozdoby i dekoracje. To jak udekorujemy nasz dom na święta zależy tylko i wyłącznie od naszej fantazji i pomysłowości, gdyż inspiracji i różnego rodzaju dekoracji jest mnóstwo.

- Jednym z trendów, cieszących się powodzeniem w tym sezonie, są świąteczne skrzaty. To element zabawny i uroczy. Można nimi udekorować m.in. parapety i kominki. Nadal bardzo modne są latarenki, lampiony i świeczniki z motywami świątecznymi. Blask świec, które w nich umieścimy nada naszemu domostwu wyjątkowy klimat. Jednym z hitów tego sezonu są lamki ledowe wpięte w drzewka. Prezentują się bardzo efektownie. Jeśli chodzi o ozdoby choinkowe, to i w tym przypadku wybór jest olbrzymi, każdy znajdzie dla siebie coś idealnego. Są z różnych tworzyw i materiałów, w najróżniejszych kształtach m.in. aniołków, gwiazdek, a nawet żołędzi. Ponadczasową ozdobą są tradycyjne, klasyczne szklane bombki produkowane w Polsce i ręcznie zdobione. Dla miłośników zawsze modnej klasyki dobrym rozwiązaniem mogą być również girlandy, przypominające gałązki choinki. Prezentują się bardzo ładnie na balustradach czy wokół kominków - mówi Marcin Labuda z Centrum Ogrodniczego Garden Life, które oferuje również świerki i jodły, cięte, jak i w donicach.

Podczas przygotowywania domu na święta, pamiętajmy, by nie zapomnieć o najważniejszym - bożonarodzeniowy klimat powinien przede wszystkim wypływać z naszych serc, a świąteczna atmosfera będzie najpiękniejsza wtedy, gdy będzie pełna ciepła, miłości i chwil z najbliższymi.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.