WZW typu C to cichy zabójca. Nie daj się wirusowi i zrób bezpłatne badania

środa, 13 grudnia 2017 r., 15:10
fot. internet/www.pixabay.com

Można się nim zarazić m.in. podczas robienia tatuażu, przekuwania uszu, zabiegu stomatologicznego, manicure'u, pedicure'u, a nawet w trakcie strzyżenia włosów. Wirusowe zapalenie wątroby typu C, bo o nim mowa, to choroba zakaźna, która może wywołać nawet marskość i raka wątroby. Wczesne wykrycie choroby to szansa na wyleczenie bądź zatrzymanie jej postępów. Powiat kartuski rozpoczął realizację programu profilaktycznego, w ramach którego mieszkańcy m.in. mogą skorzystać z bezpłatnych badań.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (czyli WZW C), zwane jest również cichym zabójcą. To zakaźna choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, a potem doprowadza m.in. do marskości wątroby i raka. Wywołuje ją wirus HCV. Choroba powoduje uszkodzenie wątroby, jej zapalenie, a u niektórych chorych marskość i raka wątroby. Nie istnieje szczepionka, która mogłaby przed nią ustrzec, szansą jest jedynie wczesne wykrycie choroby. W związku z tym starostwo powiatowe w Kartuzach przystąpiło do programu profilaktycznego, którego celem jest uświadomienie mieszkańców, czym jest WZW C oraz zachęcenie do bezpłatnych badań profilaktycznych.

- Wykrycie choroby umożliwia podjęcie leczenia, które u znakomitej większości chorych prowadzi do wyleczenia oraz zapobiega postępowi choroby. Aktualnie dostępne, nowoczesne metody leczenia charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością i bezpieczeństwem - informują organizatorzy akcji.

WZW C może przenosić się na innych bezpośrednio poprzez przetoczenie skażonej krwi lub pośrednio, przez wspólnie użytkowane przedmioty zanieczyszczone krwią.
Zakażenie może się przenieść, gdy dojdzie do tzw. przerwania ciągłości tkanek (ukłucia, zacięcia, uszkodzenia skóry lub błony śluzowej). W związku z tym wirus może się przedostać do naszej krwi m.in. zabiegów medycznych przebiegających bez zachowania odpowiednich standardów, w trakcie manicure, pedicure, podczas kolczykowania, tatuowania, a nawet strzyżenia.

Wyróżnia się ostre i przewlekłe WZW C. Pierwszą fazą choroby po zakażeniu jest ostre wirusowe zapalenie wątroby typu C, które trwa od 3 do 6 miesięcy. Większość chorych nie ma żadnych objawów. Jedynie u około 20-30 proc. rozwijają się przejściowe i niespecyficzne objawy, takie jak gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, żółte zabarwienie twardówek oczu i skóry, ciemne zabarwienie moczu, odbarwienie
stolca. U około 15-45 proc. chorych dochodzi do samowyleczenia, natomiast u pozostałych choroba rozwija się. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C u większości chorych przez wiele lat nie daje objawów zakażenia. Inni mają niespecyficzne objawy, takie jak osłabienie, bóle mięśni i stawów.

U niektórych chorych, w okresie od 5 do 30 latach trwania zakażenia, rozwija się marskość wątroby i rak wątroby.

Profilaktyka

Podstawowym badaniem pozwalającym na wstępne wykrycie zakażenia jest badanie krwi i oznaczenie w niej przeciwciał anty-HCV. Osoby, u których się stwierdza ich obecność kierowane są do poradni chorób zakaźnych. Co ważne, pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV we krwi nie oznacza jeszcze choroby.

- Może świadczyć o tym, że byliśmy zakażeni, ale organizm pokonał wirusa i jesteśmy tylko nosicielem. Konieczne jest jednak udanie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po skierowanie do specjalisty chorób - wyjaśniają inicjatorzy przedsięwzięcia.


Bezpłatne badania

Powiat kartuski realizuje program, w ramach którego można bezpłatnie wykonać badanie na WZW C. Są skierowane do mieszkańców powiatu kartuskiego w wieku 18-65 lat i można je wykonać w dwóch punktach pobrań Diagnostyki Spółka z o.o. w terminie do 15 grudnia 2017 r. i od 2 stycznia 2018 r. do 14 grudnia 2018 r.

Osoby, które wyrażą chęć udziału w badaniu muszą spełniać jedno z następujących kryteriów - są pracownikami opieki zdrowotnej, podejrzewają u siebie zakażenie HCV, były hospitalizowane, przeprowadzano u nich zabiegi diagnostyczne i zabiegi
medyczne, posiadają tatuaż i/lub kolczyki, przyjmowały dożylnie narkotyki, mieszkają lub mieszkały z osobą zakażoną wirusem HCV, stwierdzono u nich nieprawidłowy wzrost enzymu aminotransferazy alaninowej (ALT), przebywały w zakładzie karnym lub areszcie śledczym lub były leczone z powodu przewlekłego WZW typu B.

Miejsca, gdzie można wykonać badanie:

- Kartuzy, przy ul. Kościuszki 12, tel. 58 681 02 97 - od poniedziałku do soboty, w godz. 7:00 - 11:00,

- Żukowo, przy ul. Sienkiewicza 14, tel. 661-910-578 - od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00 - 11:30.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.