Czym jest doradztwo personalne?

piątek, 15 grudnia 2017 r., 12:00
fot. nadesłane

Dla wielu z nas stanowisko doradcy personalnego jest owiane mgłą tajemnicy i niezbyt zdajemy sobie sprawę z tego, czym się zajmuje ten pracownik. Gdybyśmy mieli w telegraficznym skrócie przedstawić jego istotę, byłoby to pozyskanie i zatrzymanie pracownika. Czym różni się to od zwykłego rekrutera? Otóż taki doradca odpowiada za to, aby nowy pracownik zintegrował się z firmą — jej wartościami, ideami, systemami, ale przede wszystkim — ludźmi pracującym w niej.

Jakie cechy ma doradca?

Dobry doradca to taki, który nie traktuje ludzi w danej firmie jako zasoby, lecz przypisuje im rolę załogi, zespołu lub drużyny. Idąc dalej za tym tokiem myślenia, prowadzi on poszukiwania i ostatecznie pozyskuje ludzi, którzy będą pasować do obecnych współpracowników. Warto podkreślić to, że nie jest to cały osobny dział, lecz najczęściej jedna osoba. Jest ona specjalistą w zakresie rekrutacji i odpowiedniego dopasowywania kandydata do klienta. Brak bezpośredniego zaangażowania w relacje z pracownikami pozwala jej na bezstronne podjęcie decyzji.

Co dalej?

Czy praca doradcy kończy się po pozyskaniu odpowiedniej osoby? Wręcz przeciwnie, to dopiero początek. Po pozytywnym rozpatrzeniu kandydatury, podejmowane są działania mające na celu zmaksymalizowanie ich potencjału, aby razem z ich kwalifikacjami i umiejętnościami rosła również firma. Podyktowane jest to głównie wysokimi kosztami zatrudniania nowych ludzi na dane stanowisko. Znacznie tańsze dla przedsiębiorstwa jest unikanie zwolnień. Pamiętajmy też o tym, że morale zespołu będzie znacznie wyższe, gdy będziemy dawać okazje do zwiększania kwalifikacji. Więcej o doradztwie personalnych możesz dowiedzieć się od profesjonalistów na stronie https://lobohr.pl/oferta-dla-pracownika/

To wcale nie takie łatwe

Doradca musi mieć świadomość o organizacji, z którą współpracuje. Elastyczność, którą musi się wykazać, jest niezbędna, jeżeli chodzi o podejmowanie wszelakich inicjatyw dotyczących czy to integracyjnych konferencji, czy poważnych zmian w strukturze firmy. Gdy nie mamy wiedzy z zakresu human resources, lepszy pomysłem będzie zatrudnienie takiego doradcy, który dołoży wszelkich starań, aby wszyscy w firmie stawali się najlepszymi wersjami siebie.

Jeśli szukasz pracy to zobacz co ma dla Ciebie agencja pracy z Gdyni Lobo HR!

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.