Kartuzy. Nagrodzeni za dar krwi - wyróżnienia i podziękowania dla strażackich krwiodawców

czwartek, 14 grudnia 2017 r., 16:01
fot. AL

Uratowali już niejedno życie, a chęć dzielenia się tym bezcennym darem z roku na rok wzrasta. Podczas dorocznego spotkania strażackich krwiodawców podziękowano tym, którzy bezinteresownie dzielą się cząstką siebie. Cząstką, która ratuje życie i daje nadzieję. Do najbardziej zasłużonych trafiły odznaczenia "Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

Ci, którzy bezinteresownie dzielą się płynem ratującym zdrowie i życie spotkali się w czwartek w Komendzie Powiatowej PSP w Kartuzach na dorocznym spotkaniu w ramach Tygodnia Honorowych Krwiodawców. Spotkanie było doskonałą okazją do podziękowania strażaków, zarówno tym zawodowym, jak i ochotnikom, za dar krwi.

- Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim członkom klubu za poświęcenie i ofiarowanie. Pamiętajmy, że dziś tej krwi potrzebuje ktoś inny, człowiek nam nieznany, ale jutro, pojutrze, a może za tydzień bądź rok (oby nie), ale to może właśnie my, będziemy jej potrzebować - podkreślał Paweł Gawin, prezes Klubu HDK przy KP PSP w Kartuzach.

Jak dodawał, podczas minionego roku strażacy oddali łącznie ponad 51 litrów tego ratującego życie i dającego nadzieję płynu, w tym niemal 10 litrów podczas akcji z okazji Dnia Strażaka i ponad 40 w ramach sobotnich akcji oddawania krwi.

I właśnie za bezinteresowny a najcenniejszy dar, jakim jest krew, odznaczono zasłużonych krwiodawców. Podczas czwartkowej uroczystości wręczono medale "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi dla Zdrowia Narodu" oraz odznaki "Zasłużony Honorowy Krwiodawca".

Specjalne podziękowania trafiły też do byłej prezes koła PCK Haliny Szymichowskiej oraz byłego prezesa HDK Huberta Klinkosza, którzy przez ponad 30 lat krzewili ideę krwiodawstwa, a przed rokiem zrzekli się swoich funkcji.

- Panie Hubercie, Pani Halino chcielibyśmy gorąco wam podziękować za waszą długoletnią bezinteresowną pracę na rzecz naszego klubu. Za to, że przez te długie lata godnie reprezentowaliście nasz klub. Za waszą działalność na rzecz rozwoju klubu HDK oraz Koła PCK, działającego przy naszej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, z tej okazji w dowód uznania chcielibyśmy wręczyć wam drobne upominki - dziękował Paweł Gawin.

Słów uznania i podziękowań w kierunku krwiodawców nie szczędzili też przybyli goście.

- Krwiodawstwo jest ideą honorową. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy spełniają właśnie tę część społeczną, jaką jest pozyskiwanie krwi i przetwarzanie jej na produkty krwiopodobne, niezbędne do leczenia. Gratuluję wszystkim odznaczonym. Odznaczeni bowiem pokazują swoją postawą, że można dużo, często i bezinteresownie - mówił Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

- Ten dar serca, jakim jest krew, jest jeszcze jednym waszym bezinteresownym darem dla drugiego człowieka. Jako strażacy, ochotnicy i zawodowi, służycie drugiemu, potrzebującemu człowiekowi. Dzielenie się krwią, ratowanie życie i zdrowia poprzez to, idealnie wpisuje się w waszą służbę - dodawał ks. Ryszard Różycki, kapelan kartuskich strażaków.

- To, co robicie, robicie z potrzeby serca. Za tę nieocenioną pomoc innym poprzez oddawanie krwi, chciałbym wam bardzo podziękować. Niedługo zasiądziemy przy wigilijnym stole. Pamiętajcie, że wiele osób z tych, którzy przy nim też zasiądzie, dziękuje wam, anonimowym dawcom, dzięki którym żyją - podkreślał z kolei burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

Lista odznaczonych i wyróżnionych krwiodawców:

Odznaczeni Odznakami "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi dla Zdrowia Narodu:
Roman Gojtowski
Piotr Gołąbek
Brunon Hinz
Stanisław Lica
Paweł Gawin

Odznaką "Zasłużony Honorowy Krwiodawca" zasłużeni zostali:
Piotr Licbarski (I stopnia)
Henryk Browarczyk (II stopnia)
Dawid Mazur (III stopnia)
Mateusz Skierka (III stopnia)
Sławomir Szmuda (III stopnia)

Wyróżnienia dla osób, które oddały największą liczbę krwi w minionym roku:
Maciej Drążkowski
Dariusz Hirsz
Karol Litzbarski
Karol Roszkowski

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.