Kartuzy. Mieszkańcy spotkali się na II Kaszubskiej Wigilii

sobota, 16 grudnia 2017 r., 19:48
fot. MD-Z

Już za niewiele ponad tydzień rozpoczną się święta Bożego Narodzenia. Spotkamy się z najbliższymi przy wigilijnym stole, podzielimy opłatkiem, będą chwile wzruszeń i radości. Z okazji zbliżających się świąt Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego wspólnie z władzami miasta i powiatu zorganizowała II Kaszubską Wigilię Mieszkańców i tak jak na rodzinnym spotkaniu - były życzenia, opłatek, pyszny poczęstunek, a nawet Mikołaj.

Kaszubska Wigilia odbyła się w Kartuzach już po raz drugi. Tym razem mieszkańcy liczniej odpowiedzieli na zaproszenie rady organizacji pozarządowych.

- Przedświąteczny grudzień to taki fajny czas, żeby można było się spotkać, podzielić się opłatkiem i porozmawiać. Taka intencja przyświecała radzie organizacji pozarządowych przy zaproszeniu mieszkańców na tę wigilię. Mam nadzieję, że to będzie takie spotkanie-przetarcie i w przyszłych latach będzie nas coraz więcej i będziemy w niej aktywnie uczestniczyć - podkreślał Mariusz Florczyk, szef Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego.

Na Rynku zapanował prawdziwie świąteczny nastrój. Rozbrzmiały kolędy i pastorałki, które śpiewał zespół z ZSO nr 2 w Kartuzach. Posypały się życzenia, łamano się opłatkiem. Nie zabrakło też Mikołaja. O strawę dla ciała zadbały niezastąpione członkinie Kół Gospodyń Wiejskich - Kaszubianki, KGW Niestępowo oraz panie ze Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego. Chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Młodzież z klubu wolontariatu Warto wręczała wszystkim tzw. zimne ognie, które swoim blaskiem sprawiły, że atmosfera była jeszcze bardziej wyjątkowa.

Życzenia zebranym złożyli starosta Janina Kwiecień, burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii św. Kazimierza.

- W imieniu swoim, zarządu i rady powiatu chciałabym złożyć najlepsze życzenia na te zbliżające się, przepiękne święta Bożego Narodzenia. Tak bardzo nam potrzeba miłości, takiego ciepła i serdeczności. Chciałabym, żebyśmy się takimi darami obdarowali i tego państwu życzę - rodzinnego ciepła i serdeczności. Oby nam się dobrze działo, oby te święta spełniły nasze oczekiwania. Niech Boże Dziecię przyniesie wszystko, co najlepsze Wam i waszym rodzinom w tym Nowym Roku - mówiła Janina Kwiecień.

- Nasz kartuski Rynek bardzo się zmienia, przyciąga mieszkańców i turystów nie tylko latem. Mam nadzieję, że taka wigilia będzie się co roku odbywała w centrum miasta na Rynku. W ubiegłym roku ze względu na remont zorganizowaliśmy ją w Parku Solidarności, w kolejnych latach będziemy się z państwem tu spotykać. Niech nadchodzące święta będą dla państwa pełne radości. Niech to małe Dzieciątko, które narodzi się w żłobie, narodzi się również w naszych sercach. Niech radość z tego Narodzenia spłynie na nas i wszystkich, z którymi zasiądziemy do stołu. Gdy będziemy się przy nim dzielić opłatkiem, pamiętajmy, że ma taką niesamowitą moc - wybaczania i pojednania - mówił z kolei burmistrz Kartuz.

- Forma świętowania Bożego Narodzenia się zmienia, niemniej jednak szukamy sposobu by być razem, okazać sobie życzliwość. Święta wyzwalają z ludzkich serc wiele dobra, jesteśmy wtedy jakby inni, mamy więcej uwagi dla drugiego człowieka. Warto o tej umiejętności pamiętać również wówczas, gdy przychodzą trudne chwile, a świąteczna atmosfera minie. Jeśli człowiek mocno chce, to potrafi być dobry. Obyśmy pamiętali w Nowym Roku o tym, że potrafimy być dobrzy - podkreślał ksiądz Ryszard Różycki.

Czas na Kaszubskiej Wigilii upłynął w radosnej i serdecznej atmosferze. Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję za rok.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.