Sierakowice. Halina Buchacz po raz 11. nagrodziła najlepszych kaszubskich absolwentów

środa, 20 grudnia 2017 r., 19:46
fot. AL

Przedświąteczna sesja Rady Gminy Sierakowice rozpoczęła się miłym akcentem. Już po raz jedenasty Halina Buchacz wręczyła nagrody dla najlepszych absolwentów w zakresie języka kaszubskiego. W tym roku zarówno gratyfikacja pieniężna, jak i dyplom trafiły do czworga uczniów.

Anna Mikielewicz, Patrycja Szczypior, Patrycja Król i Dominik Miotk - to tegoroczni laureaci nagród Haliny Buchacz dla najlepszych absolwentów w zakresie nauki języka kaszubskiego. Halina Ewa Buchacz od jedenastu lat corocznie nagradza uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w szczególny sposób przykładają się do nauki języka Małej Ojczyzny i kończąc szkołę osiągają najlepsze oceny z kaszubskiego.

- Cieszę się, że po raz kolejny mogę wręczyć te nagrody. Szkoda, że w tym roku pojawiło się tak mało kandydatów do tego wyróżnienia, ale mam nadzieję, za rok będzie ich już więcej. Cieszę się, że moment wręczenia nagród przypada w okresie świątecznym, a więc wówczas, gdy ogarnia nas duma, zamyślenie, kończy się rok, ale zaczyna się kolejny - podkreślała Halina Buchacz, inicjatorka i sponsorka nagród.

- Korzystając z okazji chciałabym złożyć wszystkim życzenia z okazji zbliżających się świąt i Nowego Roku. życzenia te kieruję też do trzonu gminy Sierakowice, a więc osób, które sprawują czynny udział w kształceniu, nadawaniu charakteru i stylu tej społeczności. Dziękuję za ten trud i pracę. Dyrektorom szkół dziękuję za to, że strzegą języka kaszubskiego i zarażają nim swoich uczniów. Cóż bowiem jest ważne w życiu, jak nie nasze korzenie i osobowość - podsumowała.

Wójt Tadeusz Kobiela zwrócił uwagę na to, jak ogromnie ważną rolę odgrywa obecnie nauka języka kaszubskiego i jak wyjątkowa jest nagroda Haliny Buchacz.

- Ta nagroda w obecnym czasie nabiera innego wymiaru. Wyraźnie zauważamy bowiem, że w Polsce w ostatnim czasie potęgują się siły antykaszubskie. Po próbie odcięcia subwencji na naukę języka kaszubskiego, jak i innych działaniach widzimy, że coraz bardziej próbuje się zmarginalizować język kaszubski, a najlepiej go wyciąć. Te nagrody tym bardziej pokazują, że pomimo takich zapędów, nie brakuje osób, które podejmują wysiłek, by języka kaszubski pozostał i nadal kwitł. Ma się on dzięki temu bardzo dobrze - podkreślił Tadeusz Kobiela.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.