Powiat z rekordowym budżetem na 2018 rok

czwartek, 21 grudnia 2017 r., 14:38
fot. MD-Z

Inwestycje drogowe i w infrastrukturę oświatową, budowa domu samopomocy w Kobysewie i termomodernizacja Powiatowego Centrum Zdrowia - to przykłady najważniejszych inwestycji, jakie ujęto w budżecie powiatu kartuskiego na 2018 rok. Uchwałę zatwierdzającą plan finansowy na przyszły rok radni jednogłośnie podjęli na czwartkowej sesji.

W czwartek członkowie rady powiatu kartuskiego przyjęli budżet na 2018 rok. Jest on większy niż w ubiegłych latach. Dochody w 2018 roku zaplanowano w wysokości 129.794.997 zł. Kwota przeznaczona na wydatki jest dokładnie taka sama. Na inwestycje powiat planuje przeznaczyć 21.847.715 zł.

- To wyjątkowy budżet, bo w przyszłym roku na inwestycje planujemy przeznaczyć ponad 21 milionów złotych. To rekordowa kwota. Na jej wysokość wpływ miała ilość projektów, jakie realizujemy. A to zasługa w ogromnej mierze pracowników naszych wydziałów, dyrektorów, a także zarządu, bo cały czasu dążymy do tego, by jak najwięcej środków zewnętrznych pozyskać. W 2018 roku będziemy realizować rekordową ilość projektów zarówno tych tzw. twardych, jak i miękkich, czyli społecznych z różnych obszarów działań powiatu - powiedziała Janina Kwiecień, starosta powiatu kartuskiego.

Wśród najważniejszych inwestycji planowanych w 2018 roku wymienić można rozbudowę zespołu szkół zawodowych i ogólnokształcących w Żukowie oraz zespołu szkół technicznych w Kartuzach, termomodernizacja budynku Powiatowego Centrum Zdrowia czy budowę budynku powiatowego środowiskowego domu samopomocy w Kobysewie. Na drogi planuje się przeznaczyć około 6,7 mln złotych. W planach jest m.in. przebudowa drogi biegnącej przez Sulmin, łączącej Lniska i Niestępowo z Gdańskiem, a także przebudowa drogi Czeczewo -Przodkowo na odcinku w Kawlach Górnych.

Zadłużenie powiatu na koniec 2018 roku ma wynieść około 30 proc.

- Zadłużenie systematycznie spada, przez ostatnie lata staraliśmy się je zmniejszać i nie zaciągać nowych zobowiązań. Ten rok również zamknęliśmy nadwyżką - dodała starosta.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.