Somonino. Radni uchwalili budzet na 2018 rok

piątek, 22 grudnia 2017 r., 12:30
fot. MD-Z

Radni gminy Somonino przyjęli w środę plan finansowy na 2018 rok. Najważniejsze inwestycje jakie w nim ujęto to m.in. budowa drogi Somonino-Goręczyno czy rozpoczęcie rozbudowy i modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej. Priorytetowe zadania związane są z polepszeniem jakości wody i poprawieniem nawierzchni dróg. Dyskusję nad budżetem zdominowała kwestia dofinansowania zakupu wozu dla OSP Goręczyno, radni zdecydowali, by środki na tel cel zwiększyć do niespełna 330 tys. zł.

Na sesji w środę członkowie rady gminy Somonino procedowali nad budżetem na 2018 rok. Jak podkreślono podczas sesji, jego kształt jest efektem wielu spotkań, narad i posiedzeń komisji. Wójt zaznaczył, że budżet jest budżetem ukierunkowanym na pozyskanie dofinansowań.

- Uważam, że ten budżet to dobra propozycja dla gminy Somonino pod względem zadań, które w nim ujęto. Wiadomo, że praca nad nim nie była zadaniem łatwym. Możliwości i elementów, które mogłyby się w nim znaleźć zawsze jest więcej niż on umożliwia. Wypracowano wspólne stanowisko pracowników i rady gminy mówił wójt Marian Kryszewski.

Jak podkreślił realizacja zadań będzie w dużej mierze uzależniona od dofinansowań. Budżet po stronie dochodów zamknięto kwotą 55.524.000 zł, natomiast po stronie wydatków 61.971.000 zł. Deficyt w wysokości 6.347.000 zł pokryty zostanie z wolnych środków, emisji papierów wartościowych oraz pożyczki.

Wśród najważniejszych inwestycji wymienić można m.in. budowę drogi gminnej Somonino-Goręczyno, rozpoczęcie budowy czterech przystani kajakowych, trasy rowerowej Ostrzyce- kolano czy węzła integracyjnego z trasami dojazdowymi w Somoninie. Jednym z priorytetowych działań będzie rozpoczęcie rozbudowy i modernizacji systemu wodno-kanalizacyjnego - przebudowę stacji uzdatniania wody w Rybakach, rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Egiertowie oraz kanalizacji w Goręczynie i Rątach-Rybakach.

Na temat budżetu wypowiedział się m.in. radny Zbigniew Nadolski.

- To budżet, który nie będzie wszystkich zadowalał. Są inwestycje, które każdy z nas popierał, są i takie, które nie wszystkim pasują. Ale tak to wygląda w budżecie - musimy jednym zabrać, żeby innym dać. Cieszę się, że ujęto część postulatów radnych - mówił radny.

Z kolei radny Andrzej Czapliński zaapelował, by w przyszłości uwzględniono utworzenie placu zabaw w Ostrzycach.

- Jesteśmy jedynym sołectwem w gminie, które nie ma placu zabaw. Od lat zabiegam o to. Ostrzyce odwiedzają setki tysięcy ludzi co roku. To perełka powiatu. Rodzice chętnie poszliby z dziećmi na plac zabaw. To ewenement - mówił radny.

Przewodniczący Andrzej Sołtysek odniósł się do kwoty, którą zaplanowano na ulicę Kasztelańską. Jego zdaniem 4 mln zł, które zabezpieczono na ten cel może być niewystarczającą sumą. Zgłosił też autopoprawkę. Wskazał, by w budżecie zwiększyć środki na zakup wozu dla OSP Goręczyno. Kwota, którą zabezpieczono to 200.000 zł, przewodniczący zaproponował, by zwiększyć je o 129.000 zł, rezygnując z budowy dwóch pomostów w Kameli i w Połęczynie.

- Niestety wczoraj (we wtorek - przyp. red.) mieliśmy tragiczny przykład tego, jak bardzo straże pożarne są potrzebne. Pożar w Egiertowie był na ustach całej Polski. Po wielu dyskusjach, sporach przy kształcie budżetu zabezpieczyliśmy 200.000 zł. Uważam, że są wydatki ważne i ważniejsze. Pilne i te, które mogą poczekać. Takim wydatkiem jest inwestycja związana z budową infrastruktury turystycznej w Kameli i Połęczynie. Z tej inwestycji proponuję przesunąć kwotę przeznaczoną na pomosty, na nasz wkład w zakup samochodu dla Goręczyna. Jego koszt ogólny to będzie około 750.000 zł. Te 200.000, które przeznaczyliśmy niczego nie rozwiąże. Zostanie odebrane w taki sposób, że daliśmy po to, żeby dać. Inaczej 300 czy 329 tysięcy złotych - mówił przewodniczący.

- Te pomosty wizerunkowo prezentują się bardzo fajnie. Dadzą obraz czegoś, co w przyszłości może się komuś przyda. Zwiększy wartość nieruchomości właścicieli działek tam położonych, ale nic gminie nie wnosi. Jest kosztogenna, ale nie przyniesie gminie dochodu. Ani teraz ani w najbliższej perspektywie. Nie ma tam nic z infrastruktury. Można powiedzieć, że to pieniądze utopione w błoto, a w tym przypadku w głęboką wodę, bo jezioro jest piękne swoją dzikością, ale nie nadaje się do obsługi turystycznej - zaznaczył Andrzej Sołtysek.

Do słów radnego odniósł się wójt Marian Kryszewski.

- Można różnie patrzeć na walory krajobrazowe czy przyrodnicze w naszej gminie. Wartość zadania poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Zabezpieczając środki na zakup auta wykonaliśmy pierwszy ruch, a dalsze miały zależeć od tego, jak ukształtuje się w ciągu roku sytuacja i jakie środki pozyskamy. Nie ma potrzeby, by zdejmować budowę pomostów. To zadanie jest kontynuacją tego, które w ramach jednego z projektów już rozpoczęto. Ma zamykać temat związany z zagospodarowaniem przestrzeni i da lepszą ocenę wniosku o zagospodarowanie przestrzeni w Kameli. Gmina Somonino to 16 miejscowości i każdemu zależy, by wszystkie wykorzystały swoje atuty. Staramy się dbać o rozwój wszystkich miejscowości, układając ten budżet staraliśmy się dla każdego, coś zabezpieczyć - mówił wójt.

Ostatecznie radni zagłosowali za przeniesieniem środków. Po uwzględnieniu autopoprawki przewodniczącego budżet przyjęto jednogłośnie.

Jak podkreślono w uzasadnieniu działania gminy w 2018 roku i w kolejnych latach koncentrować się będą na racjonalizowaniu i optymalizowaniu budżetów, tak by w kolejne zamykały się nadwyżkami, przeznaczonymi na spłatę zadłużenia.

Zadłużenie na koniec roku wyniesie, zgodnie z prognozami, 12.272.000 zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.