Borkowo. Betlejemska dobranocka - jasełka z bohaterami klasycznych baśni

piątek, 22 grudnia 2017 r., 21:16
fot. Longina Templin

Ponad dwudziestu uczniów i szkolny chór Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w piątkowe przedpołudnie zaprezentowało jasełka pn. Betlejemska dobranocka. W żłobku spało malutkie Dzieciątko, a obok niego stała Maryja i Józef. W ich pobliżu byli aniołowie i pasterze. To postacie znane z Biblii. Na scenie pojawiają się jednak niespodziewani goście - postacie z najbardziej znanych baśni. Całemu przedstawieniu towarzyszyły kolędy.

Pierwszą postacią, która odwiedza Świętą Rodzinę był Kopciuszek. Oferuje im posprzątanie stajenki i w darze daje im srebrny pantofelek. Czerwony Kapturek przynosi w koszyku smakołyki, bo trzeba pomagać ludziom potrzebie. Jaś i Małgosia ofiarowują pierniki i sznury korali z chaty Baby Jagi. Sierotka Marysia przekazuje dla małego Jezusa poduszkę z piór i puchu, aby Boże Dzieciątko mogło się ogrzać. Calineczka ustawia bukiety kwiatów przy żłobku, a Pinokio odrywa z twarzy nos i uszy, bo doszedł do wniosku, że kłamstwo nie popłaca. Ostatnim gościem jest rybak ze złota rybką, która ma spełniać tylko dobre życzenia.

Poszczególne sceny przeplatane były kolędami. Pojawiło się też, jak to w bajkach bywa, kilka morałów, m. in. takich jak: pracowitość i pokora zawsze bywa nagrodzona a umiar we wszystkim, to jest wielka cnota.

Szkolni aktorzy zebrali od widzów gorące brawa.

Pomysłodawczynią i sprawującą pieczę nad całym przedsięwzięciem była Katarzyna Gruchała. Dekorację przygotowały - Bożena Zaborowska, Emilia Piask, Iwona Bosz i Barbara Leszniewska. Kostiumy przygotowali rodzice. Na akordeonie grał Michał Galiński. W jasełkach małym Jezusem była czteromiesięczna Oliwia Worzała.

Po zakończonym przedstawieniu ogłoszono wyniki konkursów i obdarowano laureatów nagrodami.

W Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej wyniki był następujące: I miejsce - Agata Damer, II miejsce - Cezary Pipiórka, III miejsce - Karolina Dampc. Wyróżnienia - Wiktoria Szlage, Przemysław Rychert, Aleksander Lis, Klaudia Terman i Julia Grabowy. Organizatorką konkursu była Joanna Kwidzińska.

Konkurs dla klas I -III pn. Zabytki i słynne budowle Unii Europejskiej wygrał Konrad Arndt. II miejsce - Wiktoria Kwidzińska, III miejsce - Mikołaj Plichta. Wyróżniono Sylwię Żołądz i Zofię Naczk. Organizatorką była Aleksandra Formela.

Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną przeprowadziły - Emilia Piask i Bożena Zaborowska.

W kategorii klas VI - VII
I miejsce Anna Belgrau, II miejsce - Marta Went, III miejsce - Klaudia Hallman i Bartosz Szremski

W kategorii klas IV - V
I miejsce - Daniel Zaborowski, II miejsce - Eliza Szremska, III miejsce Bartosz Słabek i Wiktoria Romanowska

W kategorii klas I - III
I miejsce - Amelia Kreft, II miejsce - Agata Klinkosz, III miejsce - Marta Rychert
W konkursie plastycznym na szczebli powiatowym Wiktoria Kwidzińska zajęła V miejsce. Opiekunką była Marta Okrój.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.