IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Wydano ostrzeżenie drugiego stopnia

sobota, 23 grudnia 2017 r., 09:22
fot. archiwum

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa pomorskiego ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z silnymi wiatrami. Na Kaszubach wiatr może osiągnąć prędkość w porywach nawet do 100 km. Ostrzeżenie obowiązuje do wigilijnego poranka. Przed skutkami wichur ostrzegają też lokalni synoptycy.

Najsilniej ma powiać w strefie brzegowej, gdzie przewidziano sztorm oraz w pasie nadmorskim, gdzie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia. Dla powiatów kartuskiego i kościerskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia.

- W ciągu dnia prognozowany jest znaczny wzrost prędkości wiatru. Średnia prędkość wiatru wyniesie od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, od godzin popołudniowych na wybrzeżu średnia prędkość wiatru od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h. W nocy w powiatach nadmorskich, wiatr nadal będzie się wzmagał, średnia prędkość od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h. Wiatr z kierunków zachodnich - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 7. w niedzielę, 24 grudnia.

Przed skutkami wichur ostrzegają też lokalni synoptycy.

- W związku z wystąpieniem silnego wiatru w porywach osiągający 60 - 70 km/h, silne porywy wiatru powodować mogą łamanie gałęzi które mogą uszkadzać linie energetyczne, co skutkować będzie brakiem w dostawie energii elektrycznej. Łamiące gałęzie mogą powodować utrudnienia w komunikacji samochodowej - ostrzega Dawid Gackowski>, Meteo Pomorze biuro prognoz w Kościerzynie

- Zaleca się uprzątnięcie z balkonów wszelkiego rodzaju przedmiotów lekkich i wolno leżących, przeładowanie samochodów spod drzew. Oraz należy śledzić komunikaty meteorologiczne o sile prędkości wiatru - dodaje.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.