Czeczewo. Wigilia szkolna z jasełkami i gwiżdżami

wtorek, 26 grudnia 2017 r., 19:12
fot. nadesłane

Święta Bożego Narodzenia w naszym polskim i rodzinnym kalendarzu mają miejsce szczególne. Te święta od wieków krzepiły serca, zespalały ludzi. Były i są siłą tradycji wszystkich Polaków w kraju i tych rozsianych po całym świecie. Zatem zanim dostrzeżemy pierwszą wigilijną gwiazdę przygotujmy się do tych świąt. Przypomnijmy bogactwo tych dni, gdy święta Bożego Narodzenia zagoszczą w naszych domach.

W Wigilii szkolnej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II przypomniano niektóre z nich. To one dzisiaj są wielkim skarbcem kultury narodowej i regionalnej. W Wigilii wzięła udział Dorota Bednarczyk, przewodnicząca Rady Rodziców i cała społeczność szkoły w Czeczewie.

Na program spotkania złożyły się przedstawienia: jasełka w wykonaniu uczniów klas: 0,I,II,III i IV oraz Wigilia - dwie sceny.

Pierwsza scena opowiadała o powstaniu słynnej, na cały świat, kolędzie Cicha noc, która wykonana została pierwszy raz 24 grudnia 1818 roku w małym kościółku w austriackiej miejscowości Oberndorf.

Druga scena mówiła o utworze Fryderyka Chopina - Scherzo h-moll, w którym wielki kompozytor zacytował kolędę "Lulajże Jezuniu" . Utwór ten powstał w Wigilię Bożego Narodzenia, w 1830 roku, w Wiedniu.

Gwiżdże to tradycja grup kolędowych chodzących po domach. Kultywowana jest do dziś w wielu kaszubskich domach i miejscowościach. Tych szczególnych kolędników można było spotkać już od kilkunastu lat w Czeczewie, Tokarach i Kłosowie dzięki pracy m.in. nauczycieli: Macieja Stefanowskiego, Lucyny Reiter-Szczygieł a dzisiaj dzięki pracy nauczycielki Aleksandry Kreft.

Piosenki i utwory o tematyce świątecznej wykonali: Paulina Bysewska, uczennica z klasy VI a, Paweł Baska, uczeń z klasy I, Basia Bednarczyk, uczennica z klasy II b.

Podczas szkolnej wigilii podsumowano akcje charytatywne:
- Zbiórki podarków zorganizowanej przez Szkolne Koło "Caritas",
- Zbiórki bożonarodzeniowej dla mieszkańców Białorusi i Ukrainy,
- Akcji "Pomagamy zwierzętom" zorganizowanej przez uczniów z klasy VI a.

Podsumowano konkursy szkolne zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie na wykonanie ozdób świątecznych inspirowanych zimowym lasem.

Życzenia świąteczne i dzielenie się opłatkiem zakończyły tą doroczną uroczystość w szkole w Czeczewie.

nadesłane/SP w Czeczewie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.