Wyjątkowe jasełka w szkole w Klukowej Hucie

środa, 27 grudnia 2017 r., 10:51
fot. nadesłane/ZKiW Klukowa Huta

"Maleńka Miłość Zbawi Świat" - takie to motto towarzyszyło jasełkom, które miały miejsce w Zespole Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie. Przygotowali je uczniowie klas VIa i b wraz ze swoimi wychowawczyniami Honoratą Kuziemkowską i Anielą Raba oraz katechetką Emilią Kamińską.

Sytuacje przedstawione w poszczególnych scenach miały charakter wymowny, a zarazem zwracający uwagę na charakter świąt. W pierwszej scenie akcja toczyła się w domu, gdzie żona wraz z mężem przygotowuje kolację wigilijną. W czasie rozmowy zwraca uwagę, iż to ona jest najważniejsza, wszystko jej się należy, musi zabłysnąć w pracy, ważne są wakacje, nawet na kredyt. Dziecko woli zostawić w domu, żeby obniżyć koszty wyjazdu.

W momencie, gdy do domu pukają podróżni z prośbą o pomoc, małżeństwo każe im iść gdzieś indziej, bo przygotowują się do kolacji wigilijnej i nie mają czasu. Następnie znów przychodzi nieznajomy (biedny i zaniedbany), również zostaje skierowany do opieki społecznej i wyrzucony z domu. Ważna jest obecność przyjaciółki, ale ta też nie jest szczera wobec gospodyni domowej, zazdrości jej pięknej fryzury, ubrania. Podczas scen wchodzą czarne postacie niosące nazwy Grzechów Głównych, a także anioły próbujące nawrócić ludzi w stronę Jezusa i stajenki w Betlejem.

Kolejna scena to rozmowa bogatego biznesmena, dla którego liczy się tylko pieniądz i bogactwo. Również i jego wchodzący anioł próbuje nawrócić. Następnie na scenie pojawia się grupa zbuntowanej młodzieży, która poprzez taniec chce pokazać co potrafi. Są też niezadowoleni z życia młodzi chłopcy poszukujący miłości, gdyż w ich domach nikt ich nie kocha. Są rozżaleni na nauczycieli, że ich nie rozumieją i wstawiają uwagi i jedynki. I tu pojawiają się anioły, prowadzą młodzież do stajenki.

Do stajenki udają się też pastuszkowie, którzy nie mając darów zwracają się do Jezusa, który z miłości do ludzi przyjmuje wszystkich do swego serca. Na zakończenie uczniowie zaśpiewali wesoła pastorałkę.

Sceny odegrane przez uczniów dają do myślenia, co tak naprawdę jest ważne podczas Świąt Bożego Narodzenia. Czy my ludzie zabiegani, kupujący różne rzeczy w sklepach, dla których ważne jest to, co powiedzą inni naprawdę czujemy to przyjście Jezusa i potrafimy się na to przygotować.

nadesłane/ZKiW Klukowa Huta

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.