Kartuzy. "Już czas na cyfrowy detoks"

czwartek, 28 grudnia 2017 r., 09:03
fot. nadesłane

W połowie grudnia  w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach podsumowany został projekt pt. "Już czas na cyfrowy detoks", dofinansowany  przez powiat kartuski a zrealizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Klasztorna".

Projekt obejmował problem Fonoholizmu. Jest to jedno z uzależnień behawioralnych, czyli nałogowe powtarzanie czynności bez udziału środków psychoaktywnych. Zachowania te stają się zagrożeniem i mogą przejść w uzależnienia wówczas, gdy traci się kontrolę nad daną czynnością i odczuwa przymus jej wykonywania.

W wyniku realizacji projektu zostały przeprowadzone debaty młodzieżowe w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego. Zorganizowano spotkanie informacyjne dla rodziców i pedagogów szkolnych prowadzone przez psychologa Uniwersytetu Gdańskiego dr Marcina Szulca. Uczestnicy w ramach projektu obejrzeli  spektakl w Teatrze Wybrzeże. Poznali w ten sposób właściwe postawy i wzorce. Obserwowali grę aktorów, ich swobodę w poruszaniu się na scenie, sposoby ukazania emocji  oraz  ich wyrażania. Był to dobry wstęp do pracy nad własną sztuką teatralną pt. "Cyfrowy detoks", w którą zaangażowała się 15 osobowa  grupa młodzieży z I LO pod kierunkiem Beaty Grzenkowicz.

Uczniowie sami napisali scenariusz, opracowali dialogi, przygotowali scenografię, kostiumy i rekwizyty. Efekty swojej pracy młodzież  przedstawiła społeczności szkolnej. Taki sposób zilustrowania problemu miał skłonić widzów do refleksji nad sobą, nad istotnym zjawiskiem społecznym, a tym samym spełnić funkcję profilaktyczną i edukacyjną przeciwdziałającą uzależnieniom.

nadesłane/koordynatorki projektu Bożena Jażdżewska i Ewa Bystron

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.