Wiadukt lub tunel - są dwa warianty przebudowy ul. Gdańskiej w Kartuzach

czwartek, 28 grudnia 2017 r., 08:53
Wariant z wiaduktem i ruchem samochodowym poprowadzonym dołem Wariant z wiaduktem i ruchem samochodowym poprowadzonym dołem fot. nadesłane/materiały udostęnione przez Urząd Miejski w Kartuzach

Ruch pociągów poprowadzony przez wiadukt nad ulicą Gdańską bądź tunelem pod nią i odpowiednio do opcji ruch samochodów dołem lub górą - tak kształtują się dwa warianty przebudowy skrzyżowania ulic Gdańskiej i Kościerskiej z torami kolejowymi. Wizualizacje obu opcji zaprezentowano na środowej sesji.

W lipcu kartuscy radni podjęli uchwałę o przeznaczeniu środków na stworzenie koncepcji przebudowy skrzyżowania ulic Gdańskiej i Kościerskiej z torami kolejowymi. Na środowej sesji zaprezentowano im dwa warianty poprowadzenia nowego układu komunikacyjnego na tym odcinku.

Jeden zakłada budowę wiaduktów kolejowych z obniżeniem ulic Kościerskiej i Gdańskiej. Na skrzyżowaniu dróg pod wiaduktami pojawiłoby się rondo. Drugi wariant niesie rozwiązanie odwrotne - ruch pociągów ma pójść dołem, poziom ulic ma natomiast zostać podniesiony i wówczas rondo znajdowałoby się nad tunelami.

- Koncepcja z wiaduktem wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Stosując to rozwiązanie nie zasłaniamy budynków i co jest bardzo istotne nie burzymy architektonicznie miasta. Nie budujemy czegoś ogromnego, co byłoby dużą ilością betonu - mówił burmistrz Mieczysław Gołuński.

Inwestycja ma być zrealizowana przez PKP PLK, które planuje duży projekt przy wsparciu środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakłada on utworzenie w 30 lokalizacjach w Polsce nowoczesnych przejść i przejazdów na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi.

Jak poinformował na sesji poseł Stanisław Lamczyk, Kartuzy znajdują się na 20 miejscu na liście PLK.

- Inwestycja ma być finansowana z pieniędzy Polskich Lini Kolejowych oraz samorządu województwa pomorskiego, bo to droga wojewódzka, ale udział gminy Kartuzy jest w tym wszystkim bardzo istotny i przyśpiesza sprawę. Dziękuję państwu za podjęcie uchwały umożliwiającej przygotowanie koncepcji. To krok do przodu - mówił poseł Lamczyk.

Inwestycja ma ogromne znaczenie dla miasta, gdyż znacznie upłynni ruch samochodowy w tej części miasta, jest konieczna również ze względu na planowany w przyszłości wzrost ruchu kolejowego w Kartuzach.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.