Rok 2017 w telegraficznym skrócie

niedziela, 31 grudnia 2017 r., 00:19

Nowy Rok już za pasem. I choć przygotowania imprez sylwestrowych idą pełną parą, to warto wspomnieć wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich 365 dni. Poniżej prezentujemy najważniejsze z tych opisywanych przez nas w minionym roku.

Styczeń

Rok 2017 rozpoczął się tragicznie. W Kłobuczynie na K20 na początku stycznia audi prowadzone przez Jacka Wrońskiego zjechało na przeciwny pas ruchu wprost pod ciężarówkę. 54-latek poniósł śmierć na miejscu. Jacek Wroński był znanym lokalnym przedsiębiorcą i filantropem. Był między innymi właścicielem firmy "Wroński" zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych, pracami budowlanymi, jak i deweloperstwem. Był także właścicielem sieci przychodni działających pod szyldem "Centrum Medyczne św. Łukasza" oraz przedszkola w Kiełpinie. Sponsorował wiele akcji społecznych, kulturalnych oraz sportowych za co wielokrotnie był nagradzany.

To jednak nie jedyna smutna wiadomość, która dotarła do nas w styczniu. W wieku 55 lat odszedł Wincenty Bronk - działacz społeczny i radny powiatowy kadencji 2010-2014.

Na szczęście były również dobre wiadomości. Po niemal trzech latach od pożaru, który doszczętnie strawił kościół w Mojuszu, odbyło się pierwsze nabożeństwo w nowej świątyni. Głównie dzięki środkom od parafian udało się od nowa wybudować obiekt.

W Mojuszu odbyła się też akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku do bazy DKMS. Inicjatywa była dedykowana druhowi Pawłowi Marcinskiemu, a organizowana przez jego kolegów strażaków. Na pomoc ochotnikowi z Mojusza pospieszyły tłumy. Łącznie w bazie DKMS w jeden dzień zarejestrowały się 873 osoby.

Podsumowanie stycznia kończymy informacją z pierwszych stron ogólnopolskich gazet i serwisów internetowych. Na ustach całej Polski ponownie gościł bowiem senator Waldemar Bonkowski, który chciał blokady facebooka, gdyż moderatorzy tegoż serwisu zablokowali mu profil. Przez miesiąc reprezentant Kaszub w Senacie nie mógł komentować, lajkować, ani wysyłać wiadomości za pośrednictwem portalu. O kontrowersyjnych działaniach i wypowiedziach kaszubskiego parlamentarzysty minionych dwunastu miesięcy słyszeliśmy nie raz.

Luty

Kolejny miesiąc obfitował w fatalne wieści z kartuskich dróg. W Lniskach audi uderzyło w przydrożny słup, wskutek czego śmierć na miejscu poniósł 29-letni mężczyzna. Niespełna dwa tygodnie później w Borczu seat został zepchnięty z drogi, w wyniku czego z impetem uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca seata, 42-latek, nie przeżył uderzenia.

Luty to także konflikt na linii burmistrz Kartuz-radni o węzeł, który choć miał być integracyjny, podzielił kartuskich samorządowców. Radni Porozumienia Samorządowego skrytykowali koncepcję powstania tzw. węzła przesiadkowego w centrum Kartuz. Ich zdaniem zatoki autobusowe powinny być zlokalizowane przy ulicy Węglowej. Burmistrz Mieczysław Gołuński nie tylko odpierał zarzuty, ale też zaapelował do mieszkańców o zabranie głosu w dyskusji, szczególnie tych, którzy korzystają z komunikacji publicznej.

Początek roku to tradycyjnie uhonorowanie zasłużonych dla powiatu działaczy, artystów, społeczników, czy przedsiębiorców. W tym roku przyznano dziesięć Pereł Kaszub, trzy Superperły oraz siedem wyróżnień.

Marzec

Na początku marca na Kaszuby zawitał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON-u bowiem nie tylko objął swoim patronatem wydarzenie upamiętniające 73. rocznicę śmierci porucznika Józefa Dambka, ale także wziął udział uroczystościach w Gołubiu.

Marzec przyniósł dwie afery samorządowe. W tym miesiącu rozpoczął się bowiem proces o zwrot niesłusznie pobranego przez byłego wójta gminy Chmielno ekwiwalentu. Chodziło o kwotę 6.970,71 zł, którą Zbigniewowi Roszkowskiemu wypłacono tytułem 12 dni niewykorzystanego wypoczynku, choć w rzeczywistości w tym czasie przebywał on na urlopie. Sąd ostatecznie nakazał byłemu włodarzowi Chmielna zwrócić pieniądze gminie.

Z kolei ówczesny sekretarz gminy Somonino złożył do prokuratury zawiadomienie o poświadczeniu nieprawdy w dokumentach przez wójta Mariana Kryszewskiego. Miał on zatrudnić pracownika na nieistniejące stanowisko, a potem by zalegalizować jego zatrudnienie - antydatował dokumenty. Powiadomienie organów ścigania Jerzy Kowalewski przepłacił stanowiskiem. Został zwolniony dyscyplinarnie. Wójt Marian Kryszewski uznał, że domaganie się przez niego przestrzegania prawa, było szantażem. Jako powód zwolnienia wójt podał zrealizowanie "groźby" zawiadomienia prokuratury i powiadomienie o tym rady gminy.

Podsumowanie miesiąca kończymy dobrą informacją dla naszej redakcji. Nasi dziennikarze zostali bowiem wyróżnieni w ogólnopolskim, prestiżowym konkursie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych - Local Press 2016. Tekst Anny Lehmann i Bartosza Kitowskiego poświęcony Domowi Seniora Wrzos znalazł się w gronie siedmiu publikacji nominowanych do nagrody głównej w kategorii "Dziennikarstwo śledcze i interwencyjne". Na konkurs wpłynęło łącznie prawie 500 tekstów.

Kwiecień

Po wielu latach obiecywania, szukania rozwiązań, w kwietniu nadszedł czas na wcielanie w życie planu oczyszczania jeziora Karczemnego. Na akwenie zamontowany został Rezonator Wodny EOS 2000. Urządzenie miało pomóc m.in. w ograniczeniu zakwitu sinic, które latem mocno dają się we znaki mieszkańcom miasta. Na odpowiedź na to, czy metoda ta jest skuteczna, wciąż czekamy.

Tego miesiąca o Kaszubach zrobiło się głośno w Polsce za sprawą Damroki, która zaprezentowała nie tylko kulturę, tradycję i muzykę kaszubską, ale tradycyjną kuchnię regionalną. Wzięła bowiem udział w cieszącym się sporą popularnością programie TVN "Ugotowani".

W kwietniu zapadł też wyrok w sprawie organizacji niezgodnego z prawem 11. Rajdu Kaszub, którego trasa wbrew zakazom prowadziła przez teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Zasiadający na ławie obwinionych Lesław O. został uniewinniony. Mimo tego, że był on dyrektorem rajdu i występował o zgody i pozwolenia na jego organizację, to sąd uznał, że to nie on był organizatorem rajdu. W ocenie sądu prowadząca w tej sprawie postępowanie Komenda Miejska Policji w Gdyni skierowała do sądu wniosek o ukaranie wobec niewłaściwej osoby.

Koniec miesiąca przyniósł roszady u sterów Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. Inspektor Tadeusz Trybuś został odwołany ze stanowiska komendanta powiatowego. Jak się później dowiedzieliśmy, jego odwołanie spowodowane było dobrem służby. Początkowo znajdował się w dyspozycji komendanta wojewódzkiego, następnie opuścił policyjne szeregi.

Maj

Maj tradycyjnie upłynął pod znakiem strażackich uroczystości. Świętowali zarówno funkcjonariusze, jak i strażacy-ochotnicy, a uczestniczący w uroczystościach goście nie szczędzili słów podziękowań i wdzięczności za ich niebezpieczną, codzienną służbę na rzecz ratowania życia i mienia. Posypały się też awanse, odznaczenia i wyróżnienia. Szczególny charakter miała kartuska uroczystość, podczas której Komendzie Powiatowej PSP w Kartuzach nadano sztandar.

Z kolei do grona rycerzy Witosławy dołączyli: jedna z najwybitniejszych polskich aktorek - Danuta Stenka oraz polski językoznawca, filolog, profesor UAM i UMK, poliglota znający 10 języków biegle i 40 biernie - prof. Alfred Majewicz. Ryngrafy Witosławy rokrocznie wręczane są w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej podczas Dnia Kaszubskiego.

Na stężyckim amfiteatrze wystąpiły największe gwiazdy muzyki disco polo. na Przebojowej Majówce zaśpiewał król tego muzycznego gatunku - Zenek Martyniuk. Kilkudziesięciotysięczny tłum miał więc okazję zaśpiewać hit - "Przez twe oczy zielone".

I ten miesiąc przyniósł niestety dramatyczne wieści. Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w w jednym z mieszkań na osiedlu XX-lecia w Kartuzach. 47-letnia kobieta śmiertelnie ugodzona została tam nożem przez 50-letniego konkubenta. Na trasie Rębiechowo-Banino natomiast pociąg śmiertelnie potrącił 24-letniego mężczyznę.

Czerwiec

W czerwcu dotarła do nas smutna wiadomość z Mojusza. Walkę z białaczką przegrał Paweł Marcinski. 36-latek był kochającym mężem i ojcem dwóch synów. Zawodowo pracował jako kierowca. Udzielał się też społecznie, przez wiele lat działając w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mojuszu. Przez wiele lat bezinteresownie niósł pomoc innym. Służba była dla niego dumą, zaszczytem i pasją.

Koniec czerwca to także zmiany w Komendzie Powiatowej PSP w Kartuzach. Po 45 latach służby, 24 latach pełnienia funkcji Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach, st. bryg. Edmund Kwidziński odszedł na emeryturę. Schedę po nim przejął mł. bryg. Romuald Pituła.

Lipiec

Lipiec był najtragiczniejszym miesiącem pod względem liczby ofiar na drogach powiatu. W tym czasie doszło aż do czterech śmiertelnych wypadków. Śmierć poniosły cztery osoby. W Czaplach VW Sharan uderzył w przepust i dachował. 39-letni kierowca zginął na miejscu, pasażer został ranny. Tej samej doby w Żukowie renault uderzyło w słup i dachowało. Śmierć na miejscu poniósł 37-latek. 25-letni kierowca był pijany. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło też w Mojuszu. Kierujący VW T4 27-letni mężczyzna zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie czołowo zderzył się z jadącym z przeciwnego kierunku oplem corsą. Wskutek zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 39-letnia kierująca oplem. 27-latek był pijany i zasnął za kierownicą. tydzień później na tej samej trasie citroen c2 uderzył w drzewo. Kierujący nim 64-latek nie przeżył zdarzenia.

W tym miesiącu Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku powierzył pełnienie obowiązków zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Kartuzach kom. Tomaszowi Juńskiemu. Do Kartuz trafił on z IX Komisariatu Policji w Gdańsku, gdzie piastował stanowisko komendanta.

Z kolei przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zapadł wyrok z powództwa cywilnego Marka Mielewczyka przeciwko byłemu księdzu Andrzejowi S., parafii św. Kazimierza w Kartuzach oraz diecezji pelplińskiej. Sąd nakazał byłemu duchownemu przeprosić byłego ministranta. Oddalił natomiast żądanie zadośćuczynienia.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku ponownie umorzyła śledztwo w sprawie śmierci Marcina Szcześniaka, który w lipcu 2015 roku został zatrzymany przez kartuskich policjantów, a trzy miesiące po tym jego ciało znaleziono nad jeziorem w Kartuzach. - Ponowna analiza zebranych w tej sprawie dowodów nie dała podstaw do stwierdzenia, że udział w samobójstwie pokrzywdzonego mogły mieć osoby trzecie, czy to poprzez namowę lub udzielenie pomocy, czy też poprzez spowodowanie obrażeń ciała, skutkujących śmiercią - podkreślali gdańscy śledczy.

Druga połowa lipca to protesty pod sądami. Mieszkańcy licznie gromadzili się pod budynkiem kartuskiego wymiaru sprawiedliwości i tworzyli łańcuch światła, czytali Konstytucję RP i skandowali "Demokracja", "Wolność", Równość", "Wolne sądy", "Cały naród pięści w górę, obalimy dyktaturę", "Chcemy weta".

Sierpień

Sierpień zdecydowanie zdominowała nawałnica, która
przechodząc przez Kaszuby pustoszyła wszystko, co spotykała na swojej drodze oraz parutygodniowa walka z jej skutkami. Zerwane dachy, nieprzejezdne drogi, uszkodzone pojazdy i budynki, czy brak prądu - tak wyglądała noc z 11/12 sierpnia i wiele kolejnych dni.

Takiej burzy nie pamiętali najstarsi mieszkańcy. Sierpniowa nawałnica niewątpliwie była egzaminem dla strażaków - funkcjonariuszy i ochotników. Pracowali ramię w ramię, w pocie czoła, najpierw nieprzerwanie przez dobę, potem od świtu do zmierzchu. Bez wątpienia stanęli na wysokości zadania, po raz kolejny udowadniając i utwierdzając mieszkańców w przekonaniu, że na ich pomoc można liczyć o każdej porze dnia i nocy i bez względu na zagrożenie, jakie niesie za sobą żywioł.

Wrzesień

Po długich, wyczerpujących działaniach związanych z usuwaniem skutków nawałnicy, nadszedł czas na podziękowania strażakom. 1 września uczynili to między innymi premier Beata Szydło oraz minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Wśród kilkudziesięciu funkcjonariuszy i druhów z Pomorza nie zabrakło też kartuskich reprezentantów. Ponadto wrzesień upłynął na odnawianiu wyposażenia jednostek OSP, a więc pozyskiwaniu nowego sprzęt w miejsce zniszczonego i utraconego w działaniach.

Przełom sierpnia i września to też tradycyjnie odbywające się imprezy dożynkowe. Powiatowe święto plonów w tym roku odbyło się w Stężycy. W przyszłym roku rolników z powiatu kartuskiego będzie gościć Żukowo.

Dobre wiadomości w tym czasie dotarły do gminy Sierakowice. Samorząd pozyskał bowiem dofinansowanie w wysokości aż 5 mln zł na węzeł integracyjny. Całkowity koszt inwestycji to niemal 9 mln zł, a będzie ona polegała na przebudowie i remoncie budynku dworca, budowie ścieżek rowerowych, przystanków autobusowych oraz parkingu typu park & ride.

Niestety gorsze informacje otrzymali mieszkańcy drugiej części powiatu. Budowa Obwodnicy Metropolitalnej została wykreślona z listy inwestycji do realizacji. Nadal ważą się losy tej drogi.

Tragicznie przedstawiała się też sytuacja na drogach. We wrześniu w Kartuskiem w wypadkach zginęły dwie osoby. W Mrozach (gm. Sierakowice) honda z wyjaśnianych obecnie przyczyn zjechała na pobocze i czołowo uderzyła w drzewo. Śmierć na miejscu poniósł 40-letni kierowca pojazdu. Pasażer został ranny. W Lniskach na K7 zginał motocyklista.

Październik

W październiku zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego odnośnie decyzji środowiskowej obwodnicy metropolitalnej. NSA uchylił wyrok WSA, ale nakazał mu jeszcze raz rozpatrzyć sprawę, a to wiąże się z kolejnymi, długimi miesiącami oczekiwania.

Z kolei w Gołubiu otwarto pierwszy na Pomorzu węzeł integracyjny. W ramach inwestycji powstał nowoczesny węzeł integracyjny, z którego skorzystają zarówno kierowcy (23 miejsca parkingowe), jak i rowerzyści (96 miejsc parkingowych dla rowerów). Dla pasażerów autobusów przeznaczona jest z kolei specjalna wiata. Z węzła rozchodzą się również nowe trasy rowerowe (łącznie ok. 17 km), którymi pojechać można na malowniczą wycieczkę po okolicy.

Wiele powodów do radości mieli też mieszkańcy gminy Chmielno, a w szczególności sołectw Kożyczkowo i Borzestowo. Dzień 21 października br. bez wątpienia zapisze się w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożyczkowie złotymi zgłoskami. Po wieloletnich staraniach i oczekiwaniach spełniły się bowiem marzenia tamtejszych druhów o nowej strażnicy. Poza nowym budynkiem, strażacy otrzymali też wóz i sztandar jako symbol ofiarności i męstwa, zaś zasłużeni członkowie odznaczeni zostali medalami.

Spełniły się także marzenia mieszkańców Borzestowa. Na ten moment, a więc otwarcie nowej sali gimnastycznej, lokalna społeczność czekała od lat. Do tej pory mieszkańcy Borzestowa mieli do dyspozycji boisko wielofunkcyjne. Od października baza sportowo-rekreacyjna uległa powiększeniu o nowoczesną salę gimnastyczną wraz z łącznikiem przy tamtejszej szkole podstawowej.

Podsumowanie października kończymy wspaniałą wiadomością z gminy Żukowo. Po raz pierwszy w żukowskiej gminie przyszły na świat czworaczki: Józef, Maria, Magdalena i Kinga. Dzieci urodziły się 19 października w szpitalu klinicznym w Gdańsku. Ich rodzicami są Katarzyna i Mateusz Bisewscy. To ich pierwsze potomstwo. Oboje uważają, że spotkało ich poczwórne szczęście, ale też opieka nad nimi będzie wymagała cztery razy więcej obowiązków i wydatków.

Listopad

Po ponad roku od wyznaczonego pierwszego terminu rozprawy i dwa po zdarzeniu, w listopadzie przed kartuskim sądem ruszył proces w sprawie zdemolowania klubu w Sierakowicach. Na ławie oskarżonych zasiedli bracia Marcin i Daniel R. oraz Grzegorz K.

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Szklanej zyskał basen rehabilitacyjny. Kompleks basenowy posiada powierzchnię 460 m kw. Do dyspozycji podopiecznych ORW Szklana pozostaje basen rehabilitacyjny o wymiarach 5x10 m z zapleczem sprzętowym.Dodatkowo w hali basenowej znajduje się także hydromasaż, wanna do rehabilitacji kończyn dolnych oraz przestrzeń do indywidualnej hydroterapii. Zaplecze obejmuje zaś szatnię, pomieszczenie ratownika oraz recepcję. Cały obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Listopad przyniósł też i smutne wiadomości. 17 listopada po długoletniej walce z chorobą zmarła Gabriela Gołata - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach oraz wieloletnia pracownica Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach. Miała 59 lat.

Nie obyło się też bez tragicznych wypadków. W Tuchomiu na K20 pod kołami skody zginęła 52-letnia kobieta. Na trasie Leszczynki-Szklana kierujący ciężarowym mercedesem na śliskiej nawierzchni podjął manewr wyprzedzania BMW z przyczepką. Wpadł w poślizg. Uderzył w przyczepkę, a następnie w drzewo. 39-latek poniósł śmierć na miejscu.

Grudzień

Początek grudnia to tradycyjnie finał Szlachetnej Paczki, a więc weekend cudów. Kolejna edycja pozwala utwierdzić się w przekonaniu, że na świecie nie brakuje dobrych, wrażliwych na los innych, ludzi. Paczki dla rodzin, których historie sprawiają, że serce się kraje, a łzy same cisną się do oczu, przygotowywało tysiące ludzi w całej Polsce. W Kartuzach magia świąt dotarła do około 50 rodzin, w rejonie Somonino-Sierakowice aż do 60 rodzin.

W grudniu do Sądu Rejonowego w Kartuzach trafił akt oskarżenia przeciwko lekarce z kartuskiego szpitala. Ewa Ch. została oskarżona o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia Kacperka. Pięciolatek w kwietniu 2015 roku trafił na kartuski SOR. Tam zbadano go, ale odesłano do domu. Na drugi dzień stanęło mu serce. Już się nie obudził.

Podsumowanie roku kończymy smutną wiadomością, a mianowicie pożarem restauracji w Egiertowie. W działaniach wzięło udział ponad 20 zastępów i ponad 100 strażaków z powiatu kartuskiego, Kościerzyny, Gdańska i Gdyni. Obiekt spłonął doszczętnie. Straty są milionowe. Był to największy pożar minionych lat w powiecie kartuskim.

Tym bardziej wszystkim naszym Czytelnikom na Nowy Rok składamy najlepsze życzenia, samych pozytywnych informacji, jak najwięcej powodów do radości i uśmiechu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.