Czaple przed wyborem pierwszego sołtysa

niedziela, 31 grudnia 2017 r., 20:03
fot. Longina Templin

Mieszkańcy wsi Czaple w maju 2017 r. złożyli wniosek do Rady Miejskiej w Żukowie o wyłączenie ich miejscowości z sołectwa Leźno, do którego należeli do tej pory. Argumentowali to m. in. tym, że wieś cały czas się rozwija, a jej samodzielność przyczyni się do lepszego rozwoju. Ponadto dysponować będzie własnym funduszem sołeckim. Powstanie sołectwa, ich zdaniem, przyczyni się do większej integracji tej miejscowości.

Żukowska rada wszczęła procedurę w sprawie utworzenia nowej jednostki pomocniczej. Pod koniec lipca przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami w sprawie zamiaru podzielenia sołectwa Leźno i utworzenia dwóch odrębnych sołectw.

Na spotkanie zorganizowane dla wnioskodawców przybyło 34 mieszkańców Czapli (pod wnioskiem podpisało się 156 osób, a zameldowanych mieszkańców jest 526). Wszyscy głosowali za podziałem sołectwa.

W konsultacjach dotyczących Leźna i Lnisk wzięło udział… sześć osób (zameldowanych mieszkańców jest 2109). Oni również głosowali za podziałem.

Kolejne, wrześniowe, konsultacje dotyczyły zmiany statutu sołectwa Leźno i statutu mającego powstać sołectwa Czaple. Podczas obu spotkań (dla każdej wsi odrębny) omówiono z mieszkańcami proponowane przepisy statutowe oraz propozycje i wątpliwości złożone przez mieszkańców. Za przyjęciem projektu dotyczącego statutu Leźna głosowały 22 osoby i tyleż samo głosów oddali mieszkańcy Czapli za projektem "swojego" statutu. Nikt nie był przeciwny, ani nie wstrzymał się od głosu.

W związku z tym żukowski samorząd mógł podczas październikowej sesji podjąć uchwałę o utworzeniu nowego sołectwa Czaple, jak również zatwierdzić oba statuty.

Zwieńczeniem całej przeprowadzonej procedury było zarządzenie wyborów sołtysa i rady sołeckiej, co uczyniono na ostatniej sesji, która odbyła się 28 grudnia br.

Zebranie wiejskie w tej sprawie odbędzie się 9 stycznia 2018 r. o godzinie 18 w remizie OSP w Leźnie.

Po secesji obszar sołectwa Czaple będzie wynosił 296.5333 ha, a Leźna - 1444.3227 ha.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.