Jak zadbać o sufit?

środa, 3 stycznia 2018 r., 12:07
fot. nadesłane

Choć to pozornie nieważna i niewykorzystywana przestrzeń to jednak od charakteru, wielkości i stylistyki lampy w dużej mierze zależy aranżacja salonu, sypialni czy też pokoju dziecięcego.

Pomimo mody na sufity podwieszane i oświetlenie punktowe stałe decydujemy się na tradycyjne lub nowoczesne żyrandole, które nadają charakteru całemu wnętrzu i potrafią podkreślić jego walory. Doceniają to zarówno miłośnicy klasycznych rozwiązań, jak i tych bardziej nowoczesnych - minimalistycznych, industrialnych czy futurystycznych oraz bardzo stylizowanych na vintage czy design rustykalny. Dlatego lampy wiszące obok stojących czy też kinkietów są najważniejszymi elementami nadającymi charakter wnętrzu. Charakter niebanalny.

Nowoczesne lub tradycyjne?

Bardzo ważna w doborze odpowiednich lamp wiszących jest nie tylko ich stylistyka ale również parametry. Podstawowym będzie oczywiście dobór mocy żarówek oraz kolor światła. Oczywiście w dużej mierze zależy to od charakteru wnętrza. W gabinecie powinniśmy mieć jasne światło, natomiast w sypialni zdecydowanie bardziej klimatyczne i przygaszone. Najlepiej - szczególnie w salonie jest postawić na kilka źródeł światła, które możemy włączyć w zależności od potrzeb. Centralne oświetlenie najczęściej stanowią lampy wiszące, kinkiety oraz modele stojące idealnie się uzupełniają i pozwalają doskonale łączyć. Oświetlenie boczne świetnie będzie sprawdzają się na przykład przy oglądaniu telewizji lub na spotkaniu towarzyskim. Świetnie zastąpią żyrandol. Warto zwrócić uwagę, że coraz częściej łączymy salon z kuchnią, a elementem spajającym jest stół z krzesłami. Aranżacyjnie wieszamy więc lampę nad blatem uzyskując przestrzeń na posiłki czy gry. W taki sposób żyrandol przestaje koniecznie być lokowany w centralnym miejscu pokoju.

Jak powiesić?

Warto przemyśleć dokładnie, na jakiej wysokości powiesić żyrandol. W dużej mierze zależy to od wysokości sufitu, jak i metrażu całego pokoju. Im jest on mniejszy, tym niżej lampa może wisieć. Oczywiście ten parametr powinien uwzględniać również nasz komfort - żeby światło nie raziło w oczy oraz by nie zahaczać o klosz. Warto zwrócić uwagę na kierunek światła - może ono rozpraszać się na sufit, na ściany lub na podłogę. Dużo zależy od tego, jakie rzeczy chcemy szczególnie podkreślić i jaki efekt uzyskać. Z pomocą przychodzą projektanci i na rynku jest dość dużo modeli z ruchomymi kloszami. Pozwala to regulować kierunek padania światła, jak tylko chcemy. Nieco inny efekt uzyskamy, montując klosze zawieszone na sznurach. Tu swobodnie możemy manipulować ich wysokością, tworząc bardzo ciekawe i wyjątkowe wrażenia.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.