Udostępniono dane najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli - sprawdź, czy nie mieszkają w Twojej okolicy

środa, 3 stycznia 2018 r., 13:41
fot. internet/www.pixabay.com

Od 1 stycznia 2018 roku w sieci dostępny jest rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Ujawniono dane najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli. Teraz ich dane są w pełni jawne. W rejestrze widnieje 738 nazwisk z całej Polski wraz z wizerunkami i takimi informacjami jak m.in. miejsce pobytu czy data zakończenia odbywania kary.

Uruchomienie rejestru to pokłosie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, która weszła w życie 1 października 2017 r. W ramach ustawy od tego dnia zaczął funkcjonować rejestr przestępców z dostępem ograniczonym. 1 stycznia 2018 r. pojawiło się w nim ponad 2600 nazwisk. Mogą z niego korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. W tym samym dniu uruchomiono rejestr jawny dostępny dla wszystkich. Tam znajduje się ponad 760 nazwisk.

- Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców - podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w komunikacie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem - tłumaczy w tej informacji Minister Sprawiedliwości.

Obie części rejestru - jawna i ograniczona dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Rejestr jawny

W ogólnodostępnej części umieszczono imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób. Jak informuje resort sprawiedliwości, są to głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem.

- Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści - jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania informuje ministerstwo.

W rejestrze umieszczono też informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie te osoby.

- Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane w rejestrze. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób -wyjaśnia resort sprawiedliwości.

Rejestr z dostępem ograniczonym

W rejestrze z ograniczonym dostępem umieszczono 2614 nazwisk. Ujęto w nim osoby z rejestru ogólnodostępnego, a także sprawców gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat, co do których to sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru. Jak informuje ministerstwo, w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.

Ponadto ministerstwo informuje, że dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak - nie będą mogli przyjąć ich do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary - aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Policyjna mapa zagrożeń na tle seksualnym

Prócz rejestru uruchomiono również policyjną mapę zagrożeń na tle seksualnym. Zaznaczono na niej potencjalnie niebezpieczne okolice, w których w ciągu minionych dwóch lat od stycznia 2015 do listopada 2017 r. doszło do przestępstw na tle seksualnym. Na całym Pomorzu zaznaczono na mapie 772 takie zdarzenia. W powiecie kartuskim było ich 34. Mapa dostępna jest tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.