Dzieci z gmin dotkniętych nawałnicą jadą do opery na specjalny pokaz "Dziadka do orzechów"

piątek, 5 stycznia 2018 r., 08:25
fot. internet/Opera Bałtycka w Gdańsku

400 dzieci z pomorskich gmin, które najbardziej ucierpiały podczas sierpniowej nawałnicy m.in. z Dziemian, Sulęczyna i Lipusza, zostało zaproszonych na specjalny pokaz "Dziadka do orzechów". Odbędzie się on w Operze Bałtyckiej w południe, 5 stycznia.

Podczas mikołajkowej wizyty w Trzebuniu, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaprosił dzieci z najbardziej poszkodowanych w trakcie sierpniowej nawałnicy pomorskich miejscowości na wyjątkowy spektakl. "Dziadek do orzechów", czyli balet z muzyką na żywo, jest najnowszą produkcją Opery Bałtyckiej. W piątek, 5 stycznia, o godz. 12:00, na widowni zasiądzie 400 małych mieszkańców ośmiu pomorskich gmin, takich jak: Parchowo, Sulęczyno, Dziemiany, Lipusz, Czersk, Chojnice (gmina wiejska), Brusy i Sierakowice. Dla wielu z nich będzie to pierwsza wizyta w operze.

"Dziadek do orzechów" to najnowsza produkcja Opery Bałtyckiej. Premiera spektaklu miała miejsce 30 listopada 2017 r. Baśniowa opowieść, rozgrywająca się m.in. podczas świąt Bożego Narodzenia, jest piękną bajką dla wszystkich. Niezwykła historia o przyjaźni, poświęceniu i wielkiej odwadze uczy młodych widzów najważniejszych rzeczy. Ponadto wysłuchanie nadzwyczajnej i niezwykle zróżnicowanej muzyki Piotra Czajkowskiego będzie dla dzieci wyjątkowym doświadczeniem.

- O muzyce Czajkowskiego można mówić w nieskończoność. Trzy balety, które napisał, stanowią trzon twórczości kompozytora. Urzekają swą inwencją melodyczną oraz błyskotliwą instrumentacją. "Dziadek do orzechów" jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych dzieł muzyki klasycznej - mówi Szymon Morus.

- W tej kompozycji jest coś magicznego, oddaje bowiem czar krainy dziecięcej wyobraźni. Jego muzyki nie da się opisać słowami. Moim zdaniem żaden inny kompozytor nie uchwycił tak świata bajek, jak zrobił to Piotr Czajkowski. Był niezrównanym melodystą, a przez jego muzykę przemawia dziecięca szczerość i bezpośredniość - dodaje.

Nadesłane/Urząd Marszałkowski w Gdańsku

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.