Robert Gembal gościem specjalnym prestiżowej imprezy aikido w Rosji

niedziela, 7 stycznia 2018 r., 17:12
fot. nadesłane

Robert Gembal, mistrz aikido z Chmielna, był gościem honorowym Otwartego Wszechrosyjskiego Festiwalu Aikido - Tornado 2017. To największa w Rosji i jedna z największych na świecie imprez aikido. Jednym z gości honorowych poprzednich edycji był m.in. Steven Segal.

Robert Gembal mieszka w Chmielnie. Swoją przygodę z aikido rozpoczął blisko 40 lat temu. Osiągnął 6 dan. Trenował pod okiem najwybitniejszych mistrzów. W 1996 roku założył w Polsce, na życzenie swojego mistrza Cognarda, Autonomiczną Akademię Aikido - (3A). Powstała ona w celu propagowania aikido, w oparciu o zasady Kobayashiego Soshu - m. in. szacunek, tolerancję i życzliwość. Od 2012 kieruje Aikido Foundation, która działa na terenie Polski i Białorusi i zrzesza około 600 zawodników.

Festiwal Tornado to największa impreza aikido w Rosji. Organizowana jest od wielu lat. Rokrocznie uczestniczy w niej około 1000 zawodników reprezentujących rosyjskie szkoły i kluby. Organizatorem festiwalu jest Narodowa Rada Aikido, która jest organem nadzorczym Rosyjskiej Federacji Aikido - jednej z największych tego typu organizacji na świecie (obok Japonii i Francji). Rola gościa honorowego tej imprezy to ogromny zaszczyt. Tę funkcję na ostatnim festiwalu Tornado sprawował właśnie Robert Gembal.

- Tak się złożyło, że podczas warsztatów aikido w Szwajcarii, w których uczestniczyła nasza ekipa z Kartuz spotkałem ludzi, którzy byli zachwyceni naszym stylem. I oni nakłonili organizatorów, by pokazać aikido w naszym wykonaniu na festiwalu - opowiadał Robert Gembal.

Do Rosji Robert Gembal zabrał czworo swoich uczniów - Roberta Gembala Jr. (2 dan), Piotra Lebiedzia (3 dan), Aleksandra Oleynika (3 dan) i Macieja Łapkowskiego (2 dan).

Robert Gembal Jr. syn Shihana Gembala trenuje aikido od 12 lat. Był jednym z uczestników festiwalu w Moskwie.

- Aikido zapewnia nie tylko rozwój fizyczny, pomaga również się zdyscyplinować, ułożyć. Dzięki niemu poprawia się koncentracja, łatwiej się skupić, lepsza jest również ogólna koordynacja ruchowa - opowiadał Robert Gembal Jr.

W krótkim pokazie, który uświetnił festiwal Tornado, uczniowie wraz z mistrzem Gembalem zaprezentowali swoje techniki walk (można go obejrzeć na załączonym filmie). Sensei Gembal poprowadził również warsztaty master class, które odbywały się podczas festiwalu. Podczas imprezy Robert Gembal miał też okazję poznać najlepszych zawodników aikido.

BK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.