Przodkowo. W tym roku najważniejsza będzie budowa dróg

niedziela, 7 stycznia 2018 r., 22:46
W Smołdzinie wybudują kolejny odcinek kanalizacji W Smołdzinie wybudują kolejny odcinek kanalizacji fot. archiwum/L.T.

Wszystkie gminne drogi liczą 350 kilometrów. Sporo z nich ma już twarde nawierzchnie, ale większą część stanowią jeszcze drogi szutrowe, ale to ma się zmieniać. W planach na ten rok jest m. in. modernizacja odcinka drogi Pomieczyno - Otalżyno, rozbudowa drogi gminnej Tokary - Kczewo oraz przebudowa drogi gminnej w Pomieczynie. Ponadto zakończona zostanie rozbudowa szkoły w Pomieczynie, a w kilku sołectwach budowana będzie sieć kanalizacji sanitarnej.

Priorytetowo będzie traktowana w tym roku budowa dróg i chodników. - Największym naszym zadaniem jest, aby jak najwięcej własnych dróg doprowadzić do tego, by miały one twarde nawierzchnie, ale procentowo więcej jest jeszcze szutrowych. Dążymy to tego, aby było odwrotnie - powiedział wójt Andrzej Wyrzykowski.

Przodkowski samorząd może liczyć na pozyskanie środków na niektóre przedsięwzięcia. Wsparcie otrzyma ze strony Grupy Rybackiej, ze Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby i z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Budowa pozostałych planowanych dróg będzie związana z aktywnością mieszkańców w poszczególnych sołectwach. Mieszkańcy układają płyty jumbo, a gmina daje materiał, podbudowę i korytowanie. Położonych płyt ma być ponad 25 tysięcy. Istnieje możliwość, że liczba ta będzie podwojona, aby udało się skończyć jak najwięcej dróg.

Przy partycypacji finansowej powiatu planuje się m. in. budowę chodników i rondo w Czeczewie.

- Interesuje też nas kontynuacja poprawy nawierzchni drogi od strony Pomieczyna w kierunku Przodkowa. Trzymamy marszałka województwa pomorskiego za słowo, że kolejne dwa kilometry zostaną zrobione od miejscowości Wilanowo - stwierdził wójt Andrzej Wyrzykowski.

Wspólną inwestycją ma być sygnalizacja świetlna w Wilanowie, która obejmuje drogę powiatową, wojewódzką i gminną.

Kolejne przedsięwzięcie to kontynuacja rozbudowy Szkoły w Pomieczynie. Jest już stan surowy, a do końca września br. placówka ma być oddana do użytku.

Termomodernizację czeka szkołę w Szarłacie i bibliotekę w Przodkowie.

W kilku sołectwach (Kobysewo, Pomieczyno, Hopy, Smołdzino, Kawle Górne, Młynek, Kosowo) kontynuowana będzie budowa sieci kanalizacji sanitarnej. - Złożyliśmy projekt, czekamy na rozstrzygnięcie i liczymy na dofinansowanie z RPO - dodał wójt.

W tym roku rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej z programu Turystyczne Kaszuby. Pierwszy odcinek z prawdziwego zdarzenia powstanie na trasie Warzenko - Tokary. Ponadto modernizowana będzie największa przepompownia ścieków w Przodkowie, a także największe ujęci wody w Tokarach

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.